Türk sineması Güney Afrika'da (video)

3. Türk Filmleri Festivali, Güney Afrika'nın dört şehrinde eşzamanlı olarak başladı. Türk kültürü ve sinemasını Güney Afrika'ya taşıyan festivalle, iki ülke arasındaki işbirliğinin artması amaçlanıyor.

Türk sineması Güney Afrika'da (video)

Güney Afrika'da 3. kez Türk Filmleri Festivali başladı. Güney Afrika'nın dört büyük şehri Johannesburg, Pretoria, Cape Town ve Durban'da eş zamanlı düzenlenen festival kapsamında, 5 Türk filmi izleyiciyle buluşuyor.

Nuri Bilge Ceylan'ın "bir zamanlar Anadolu'da", Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta", Kaan Müjdeci'nin "Sivas", Mehmet Fazıl Coşkun'un "Yozgat Blues" ve Ömer Faruk Sorak'ın "Aşk Tesadüfleri Sever" filmleri festival kapsamında gösteriliyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festival, Pretoria Büyükelçiliği organizasyonuyla gerçekleşiyor. Türkiye'nin Güney Afrika Büyükelçisi Kaan Esener, festivalle alakalı şu şekilde konuştu: “Görüyoruz ki festivale sadece Türkler'den değil Güney Afrikalılar'dan da gelen ilgi bizi memnun ediyor. İnşallah gelecek sene yeni filmlerle Güney Afrikalılar'a Türkiye'yi tanıtmayı başarırız. Çok mutlu oluyoruz tabi.”

İki ülke arasındaki toplumlar arası ilişkiyi daha da artıran festivale Güney Afrikalı sinema severlerin de ilgisi yoğun. Festival Güney Afrika'nın 4 farklı şehrinde, 14 Haziran'a kadar devam edecek.

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 11:21
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13