Türk seramik sanatı Sofya'da sergilendi (video)

Seramik sanatçısı Feyhan Bayık, Bulgaristan'da 'Toprağım Anadolu' isimli bir sergi açtı. Sofya'da açılan sergi Bulgar sanatseverlerin de ilgisiyle karşılandı.

Türk seramik sanatı Sofya'da sergilendi (video)

Anadolu’nun köklü seramik sanatı Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya taşındı. Seramik sanatçısı Feyhan Bayık'ın eserleri Algara Galerisi'nde sergilendi. Sanatçının da hazır bulunduğu açılış törenine Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Eserlerinde ilkel pişirme tekniklerini kullanan sanatçı, Sofya'ya "Toprağım Anadolu" adını taşıyan özel bir seri ile konuk oldu. Sanatçı Feyhan Bayık sergiyle ilgili şu şekilde konuştu: “Yurtdışı sergisi olduğu zaman, tabi ki Anadolu’nun toprağını, nefesini sunmak arzusuyla bu seriyi hazırladım. Ben seriyi bir yıl önce İstanbul’da sergiledim. Bu serinin beş yılı aldığını söylemeliyim. Konuyla ilgili çalıştaylara katıldık, ilkel pişirimleri öğrendik, müzelerde incelemeler yaptık. Dolayısıyla seramik zaten süreç alan bir uygulama.”

"Türk kültürü Bulgaristan'da pek tanınmıyor"

2. kez kişisel sergisiyle Bulgar sanatseverlerle buluşan sanatçı, burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Feyhan Bayık sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bulgar dostlarımız sağ olsunlar bizi yalnız bırakmadılar. Hem Bulgar, hem Türk kardeşlerimiz, burada 29 Ekim’de kardeşliğimizi pekiştirdik. Bundan dolayı da çok mutluyum.”

Anadolu medeniyetlerinin zenginliğini yeni formlarla sanatseverlere buluşturan sergi ziyaretçilerden de tam not aldı. Sergiyi gezen bir Bulgar kadın, hissiyatını şu ifadelerle dile döktü: “Türkiye bize komşu ülke olmasına rağmen, kültürüyle Bulgaristan’da pek tanınmayan bir devlet. Burada eski Anadolu medeniyetlerinin kültürü sergileniyor, çok enteresan bir etkinlik. Ressam eserlerine ve kültüre kendi yorumunu da katmış, o yüzden daha da ilginç olmuş.”

Uluslararası sanat platformlarında yapıtlarıyla Türkiye'yi temsil eden sanatçının eserleri Bulgaristan'da yoğun ilgi ile karşılandı.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 11:27
banner12
YORUM EKLE

banner19