Türk müzeciler Bursa'da buluştu

Orta Asya Türk dünyasının ortak kültürel değerlerini paylaşmak üzere 19 ülkeden uzmanlar Bursa'da buluştu.

Türk müzeciler Bursa'da buluştu

 

TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür Bakanlığı ve Milli Saraylar Başkanlığı'nın desteği ile Ördekli Hamamı'nda başlayan Türk Dünyası Müzeler Forumu tamamlandı.

3 gün süren foruma, 12'si bağımsız, 7'si özerk olmak üzere Orta Asya Türk dünyasından toplam 19 ülkeden 35 temsilci katıldı. Müzecilik ve tarihi kültürel miras alanının uzmanları, ülkelerindeki müzeleri anlattılar. St. Petersburg, Hakas gibi dünyaca ünlü müzelerin müdürlerinin de katıldığı forumda, müzeler arası alışveriş ve eğitim alanında işbirliği önerileri sunuldu.

Yeni bir oluşuma imza atıldı

9 Kasım'da başlayan ve 4 gün süren Orta Asya Türk Dünyası Müzeciler Forumu'nun sonunda yeni bir oluşuma imza atıldı. Yeni oluşturulan Türk Dünyası Müzeler Birliği, TÜRKSOY ve Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda görev yapacak. Birlik, Türk dünyasından müzeler arasında gerekli koordinasyonu, kültürel alışverişi ve eğitimleri koordine edecek.

Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen uzmanlar 3 günlük yoğun programın ardından, başta müzeler olmak üzere, Bursa'nın tarihi ve turistik merkezlerini ziyaret ettiler. Türk Dünyası Müzeler Forumu 2014 yılında Tataristan'ın başkenti Kazan'da gerçekleştirilecek.

Değerlerimizi paylaşmaya hazırız

Orta Asya Türk Dünyası Forumu’nun sonuç bildirgesini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk dünyasının ortak kültürel değerlerinin tespiti ve bu değerler üzerinden kültürel alışverişin yoğunlaşması için çalışacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Altepe, "Biz doğu ile batı arasındaki en hayati köprülerden biriyiz. Müzelerimiz adeta insanlığın belleği konumundadır. Bu belleği ve Türk coğrafyalarının ortak kültürel değerlerini paylaşmaya hazırız" dedi.

 

Hamza Türkyıldız yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 13:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13