Türk musikisi Türkçenin ikizidir (video)

Türk müziğinin tarihi Üsküp'te bir konferansa konu oldu. Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin ev sahipliğindeki konferansa; sanatçı Fırat Kızıltuğ katıldı. Sanatçı konferansın ardından katılımcılarla birlikte Rumeli türküleri de seslendirdi.

Türk musikisi Türkçenin ikizidir (video)

Türk müziğinin önemli isimlerinden Fırat Kızıltuğ, Üsküp Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin (YETKM), edebiyat ve kültür sohbetleri kapsamında Kızıltuğ, üniversitenin Türkoloji bölümünde, "Türk müzik tarihi" konulu bir konferans verdi.

Türk musikisini Türkçenin ikizi olarak addeden Kızıltuğ, konuşmasında, edebiyat ile musikinin iç içe geçtiğini ve ayrılmaz bir bütün olduğunu vurguladı. Kızıltuğ, kopuz coğrafyası olarak adlandırdığı ve Çin Seddi’nden Karpatlar'a, Sibirya'dan Büyük Sahra'ya kadar uzanan bölgede Türk musikisinin kullanıldığının altını çizdi.

Rumeli türkülerinin ise tanbura ustası Osman Pehlivan tarafından Türkiye’ye getirildiğini belirten Kızıltuğ, Balkan müziğinin Türk musikisi içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Emektar sanatçı, klasik Türk müziği eserlerinin yanı sıra meşhur Rumeli türkülerini de katılımcılarla birlikte seslendirdi.

 

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 10:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26