Türk dünyasının çocukları İstanbul'daydı (video)

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen 21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni 35 ülkeden yüzlerce çocuğu buluşturdu. Şölen, halk oyunları gösterisiyle renklendi. Türkiye'yi yakından tanıma fırsatı bulan çocuklar, kendi kültürlerini paylaştılar.

Türk dünyasının çocukları İstanbul'daydı (video)

Yöresel kostümler, renkli gösteriler, geleneksel müzikler, dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce çocuk 21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni'nde bir araya geldi. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın düzenlediği şölen, renkli görüntülere sahne oldu. Dünyanın farklı ülkelerinin aralarındaki kültürel bağı kuvvetlendirmeyi hedefleyen şölen, Bağcılar Olimpik Spor Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Şölene, 35 ülkeden gelen 470 çocuk, halk oyunu gösterileri ile damgasını vurdu.

Şölen, Yakutistan'ın kıtalık grubuna ait geleneksel danslarından oluşan gösteri ile başladı. Kazakistan, Türkmenistan, Tataristan, Macaristan, İran ve Kırım'dan gelen grupların halk oyunu gösterileri ise izleyenlere renkli anlar yaşattı. Şenlikte Türkiye de yer aldı. Bağcılar Bilgi Evleri'nden katılan çocuklar, Diyarbakır yöresine ait gösterilerini sundu.

Konuk çocuklar evlerde misafir edildi

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Müdürü Saadet Pınar Yıldırım etkinlikle ilgili şu şekilde konuştu: “İlk çocuk şöleni Çuvaşistan'dan 470 çocuğun katılımıyla gerçekleştirildi 21 yıl önce. Bir çığ gibi büyüdü. Tüm Türk düyasından şölenin yapılması, Türk Dünyası Çocuk Şöleninin yapılmasıyla ilgili çok büyük talep aldık. Ona göre Sibirya'dan Balkanlar'a geniş Türk coğrafyasından Türk çocuklarının katılımıyla günden güne büyüyerek bugün 470 çocuğumuzla burada Türk Dünyası Çocuk Şöleni'ni gerçekleştirmekten çok mutluyuz.”

21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni'ne katılan çocuklar, etkinlik kapsamında bu yıl bir ilki de yaşadı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen Türk ailelerin evlerinde konuk oldular. Türkiye'yi ve İstanbul'u yakından tanıma fırsatı buldular.

Etkinliğe katılan Türkmen çocukları şu şekilde konuştu: “Türk insanlar bizi Türkmenistan'dan çağırdıkları için çok teşekkür ederim. Biz İstanbul'a geldik, çok yerleri gezdik, müzeler, parklar... Çok mutlu olduk.”

Şölene katılan çocuklar İstanbul'u görme fırsatı buldukları ve ülkelerinin geleneksel oyunlarını ve kültürleri sunmaktan dolayı mutlu olduklarını, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocuklarla arkadaşlık edindiklerini söylediler.

21. Türk Dünyası Şöleni, her yıl farklı etkinlikler ile Türk dünyasından çocukları Türkiye'de ağırlamaya devam edecek.

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2015 Cuma 15:42 Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 15:42
banner25
YORUM EKLE

banner26