Türk dünyasından bir Elçibey geçti (Video Haber)

Dünyanın Sovyetler Birliği'nin çöküşünü beklediği dönemlerde, Azerbeycan'da bağımsızlık mücadelesinin başını çekenler arasında Ebulfeyz Elçibey vardı.

Türk dünyasından bir Elçibey geçti (Video Haber)

 

Azerbaycan'ın bağımsızlığı için büyük mücadele veren Ebulfeyz Elçibey, 1938 yılında Nahçıvan'ın Keleki kasabasında doğdu. Bakü devlet üniversitesi Arap dili ve edebiyatı bölümünden mezun olan Elçibey, önce Irak ardından Mısır'da tercümanlık yaptı.

1970'li yıllarda eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği topraklarına dâhil olan Azerbaycan'ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başladı. 1976 yılında Sovyetler'e karşı propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklandı, 2 yıl sonra şartlı olarak serbest bırakıldı. Halkının bağımsızlık mücadelesine öncülük eden Elçibey, aktif siyasi hayatına 1989'da “azad Azerbaycan” sloganıyla hayata geçirilen ilk Halk Cephesi'nin başına geçerek başladı. 1990'lı senelere gelindiğinde ise, bir akademisyenden bir halk kahramanına dönmüştü.

18 Ekim 1991'de arzuladığı gibi Azerbaycan bağımsızlığını resmen ilan etti. Ardından bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı oldu. Daha önce 'millî kahramanlık ödülü' verdiği Suret Hüseyinov'un Haziran 1993'de ayaklanmasından sonra cumhurbaşkanlığı görevini terk eden Elçibey, doğum yeri olan Keleki'ye döndü. Aktif siyasete yeniden dönmek için ise 1997 yılını bekledi. Ancak Elçibey, 1998 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine de 'demokratik ve âdil olmadığı gerekçesiyle' katılmadı.

Hayatı boyunca bağımsızlık için mücadele eden Elçibey, 40'ın üzerinde kitap yazarak Türk dünyasında da derin izler bıraktı. Elçibey, 22 Ağustos 2000'de çok sevdiği Türkiye'de hayata gözlerini kapadı.

Elçibey'in fikriyatını şekillendiren, hiç kuşkusuz, 1918 yılında ilan edilen bağımsız Azerbaycan'ın kurucusu Mehmet Emin Resulzâde olmuştu. Elçibey, Resulzâde'nin ortaya koyduğu fikirlerin, sadece Azerbaycan için değil bütün Türk dünyası için temel teşkil ettiği görüşündeydi.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 12:08
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13