Türk dünyası edebiyatçılarından Aytmatov'a vefa (video)

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ünlü yazar Cengiz Aytmatovla ilgili bir kitap yayınladı. ‘Cengiz Aytmatov – Türk Ruhunun Zaferi’ adlı kitap için Azerbaycan Büyükelçiliği ve Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi tanıtım etkinliği düzenledi.

Türk dünyası edebiyatçılarından Aytmatov'a vefa (video)

Azerbaycan Bişkek Büyükelçiliği’nin girişimiyle Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi tarafından düzenlenen ‘Cengiz Aytmatov – Türk Ruhunun Zaferi’ adlı kitabın tanıtım toplantısı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapıldı.

Azerbaycan – Ateşler Ülkesi’ adlı kitap sergisinin de yer aldığı etkinlikle tanıtılan derleme kitap, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 85’inci yıldönümüne adanıyor. Kitap Kırgız, Kazak, Özbek, Türk ve Azerbaycanlı edebiyatçıların, Cengiz Aytmatov ve yapıtlarıyla ilgili fyazılarını içeriyor.

Edebiyatçıların yazarla olan anılarını da kaleme aldığı kitap, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından basıldı. Etkinliğe Kırgızistan ve Azerbaycan’dan milletvekilleri, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı temsilcileri, Türkiye Bişkek büyükelçisi Metin Kılıç başta olmak üzere yabancı misyon temsilcileri, Kırgız yazar ve bilim insanlarıyla Aytmatov'un ailesi ve okurlar katıldı.

Konferans niteliğinde gerçekleşen tanıtım toplantısında ilk olarak kitabın yazarlarından Azerbaycan Bişkek Büyükelçisi Gidayet Orucov katılımcılara seslendi. Orucov şunları söyledi: “Aytmatov’un bütün eserleri Azerbaycan diline çevrilmiş ve basılmış. Azeriler Cengiz Aytmatov’u öz yazarı gibi kabul ediyorlar. Ve Türk dünyasının büyük yazarı gibi kabul ediyorlar. Böyle seviyorlar. Vefatından sonra böyle bir fikir çıktı, bizim büyükelçiliğin teşebbüsü ile onun hakkında bir kitap basılmasını istedik.”

Katılımcıların ünlü yazarla ilgili konuşmalarıyla devam eden toplantıda sözü son olarak dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un büyük oğlu Askar Aytmatov aldı. Aytmatov ailesi adına, Azerbaycan hükümetine Cengiz Aytmatov’a gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür eden Askar Aytmatov, Aytmatov’un sadece Türk halklarının değil, tüm dünyanın oğlu olduğunu söyledi.

Aytmatov-Türk Ruhunun Xaferi” kitabının tanıtım etkinliğinde bir de Azeri kitapları sergisi düzenlendi. 'Ateşler Ülkesi Azerbaycan’ adlı sergide, Azerbaycan hakkında yazılan kitaplar, Azeri yazarların yapıtları, fotoğraf ve belgeler yer alıyor.

 Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 10:13
YORUM EKLE

banner19

banner13