Türk Cumhuriyetlerindeki Müslümanlar Sabantuy'da Buluştu (video)

Moskova’da Tatarların bayramı olarak bilinen Sabantuy için hafta sonu çeşitli etkinlikler düzenlendi. Geleneksel lezzetlerin ve el sanatlarının sergilendiği kutlamalarda, barış ve dostluk mesajları verildi.

Türk Cumhuriyetlerindeki Müslümanlar Sabantuy'da Buluştu (video)

Rusya'da yaşayan yirmi milyonu aşkın Müslüman dini bayramlar ya da yerel kutlamalar vesilesiyle bir araya geliyor. Son olarak Sabantuy bayramında buluşan Türk cumhuriyetleri mensupları, Tatarlara atfedilen bu günün aslında tüm Doğulu halklar için anlam taşıdığını savunuyor.

Slav kökenli Rusya vatandaşları da güne büyük ilgi gösterdi, keza Moskova'da nadir açan güneş hemen herkesin etkinliğe katılmasını sağladı. Etkinlikte kazanlarla Özbek pilavı ikram edildi. Etkinlikte pilav ikramı yapan aşçı şu şekilde konuştu: “En genel kabul göreni Özbek pilavı. Fakat Tatarlar, Başkurtlar, Kafkas halkları. Hepsinin bu pilava benzer örnekleri vardır. Bizim için isim değil lezzet önemli. Böylesi bir günde pilavı oluşturan her farklı malzeme gibi, bu ülkeyi farklı halkların yaşattığını biliyoruz. Bu pilavdan tadanlar da buna benzer bir lezzeti alıyor. İnsanların birbiriyle dost olmasını istiyoruz, kültürlerin mutfakta da buluştuğunu hatırlatıyoruz.” 

Moskova’nın en büyük parklarından olan Kolomenskaya'da toplanan Tatar ve Başkurtlara Kafkas cumhuriyetlerinden de destek vardı. Önceki yıl Türkiye'den de katılımın gerçekleştiği Sabantuy bayramı kapsamında güreş, ip çekme, denge koşusu gibi fiziksel kuvvet gerektiren aktivitelerin dışında geleneksel yiyeceklere ve yerel müziklere alan açılmıştı.

Rusya Müftüler Konseyi de destek verdi

Gösterilerin yapıldığı alana kurulan Tatar ve Başkurt çadırlarında geleneksel el işi örnekleri tanıtıldı. Genç neslin Tatar ve Başkurt kültürünü anlaması için atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Gün boyunca sahneye çıkan sanatçılar hem Tataristan'dan hem de Kafkasya’dan farklı ezgileri seslendirirken, alan genelinde dostluk ve kardeşlik mesajları verildi.

Etkinlikteki stantlardaki yerel ürünler, büyük şehirlerde söz konusu ürünlere ulaşamayan ziyaretçiler tarafından yakın markaja alındı. Rusya Müftüler Konseyi de bayram organizasyonu sürecinde hem bürokratik engellerin aşılmasına katkı sağladı, hem de işin maddi boyutuna destek verdi.

 

Barış Mutlu

Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:21 Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 14:43
banner25
YORUM EKLE

banner26