Tunus'un Şeşiya geleneği (Video Haber)

Tunus’a has Şeşiya adı verilen fesleri üreten ustalar Medina Çarşısı’nın en eski sakinlerinden... Yalnızca Tunus’ta imal edilen ve yüzde yüz el yapımı olan Şeşiyaların kullanıldıkları her ülke için farklı renk ve şekilleri var.

Tunus'un Şeşiya geleneği (Video Haber)

 

Bir zamanlar bütün Tunuslu erkeklerin kullandığı, bugün ise genellikle sadece ihtiyarlar tarafından kullanılan Şeşiya, Tunus’un geçmişten bugüne taşınabilen az sayıdaki geleneksel değerlerinden birini oluşturuyor. Yüzde yüz yünden imal edilen Şeşiyalar, bugün sayıları giderek azalan Tunuslu zanaatkârların ellerinden çıkıyor. Muhammed Mehdi Trudi onlardan biri... Aile yadigârı Şeşiya dükkânında, ailesinden miras aldığı mesleği devam ettiriyor.

Her bir Şeşiya el emeği göz nuru... Üretimin her safhası elde gerçekleştiriliyor. Küçülen yün takke iki fırçayla fırçalanıyor. Böylece yumuşatılıp pürüzsüz hale getiriliyor. Ardından boyanarak seramik kalıplara geçirilen Şeşiyaların şekil alması bekleniyor. Kalıptan sonra bir kez daha fırçalanan Şeşiya, kullanıma hazır hale geliyor.

Eskiden Şeşiyasının rengine bakılıp o kişinin nerden geldiği anlaşılırmış. Tunus tipi Şeşiya da ikiye ayrılıyor... Eskiden sıradan insanların kullandığı daha koyu kırmızı Şeşiyalara kırmız, yüksek rütbeli Tunuslular'ın kullandığı açık kırmızı Şeşiyalara ise paşa adı veriliyor.

Şeşiya ustaları, kadınlar için ise farklı renklerde, broşlarla süslenen Şeşiya modelleri üretiyor. Eskiden tartılarak fiyatı belirlenen Şeşiyalar için bugün 10 ila 60 dinar arasında değişen fiyatları belirleyen ise kullanılan yünün kalitesi... Bugün Şeşiya üretilen tek ülke Tunus...  Tunus’tan her yıl Libya, Nijer ve Kamerun’a binlerce Şeşiya ihraç ediliyor.

 

 

Gözde Şeker bildirdi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2013, 16:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13