Tunus'un el sanatları görücüye çıktı (video)

Tunus’un el sanatları 31. kez görücüye çıktı. Yüzlerce farklı sanatın tanıtılması ve yaşatılmasının amaçlandığı fuara bu yıl ilk kez Cezayir'den de sanatçılar katıldı.

Tunus'un el sanatları görücüye çıktı (video)

Tunus Kongre Merkez Binası’nda bu yıl 31.’si gerçekleştirilen el sanatları fuarına katılım geçtiğimiz yıllara göre oldukça fazla oldu. Fuar kapsamında yerel sanatlarla ilgili çok sayıda sergi açılıyor. Böylece hem yüzyıllık gelenekler tanıtılıyor, hem de ekonomiye ciddi katkı sağlanıyor.

15 bin metrekarelik alanda bu yıl toplam 450 stand vardı. Fuara Tunus’un 24 ayrı şehrinden gelen sanatçılar, bölgelerine özgü sanat eserlerini sergiledi. Böylece farklı kültürlerin gelecek nesillere aktarılarak yaşatılması amaçlandı.

Tunus El Sanatları Sergisi’ni Tunus’ta turizmi canlandırmak için çok önemli bir faaliyet olarak gördüklerini kaydeden Tunus El Sanatları Merkezi Müdürü Reca Ayadi, ülkenin neredeyse bütün şehirlerinden gelen sanatçıların burada eserlerini sergileme imkânı bulduğunu kaydetti. Ayadi, şunları söyledi: “Bu yıl içerik de oldukça zengin. Yerel giysilerden seramiğe kadar birçok sanat eşyası vardı burada. Ayrıca yerel yiyecekler de sergilendi. Tunus ve Cezayir arasında yapılan görüşme neticesince yerel sanat ürünleriyle beraber bu yıl 11 Cezayirli'nin de burada yer alması sağlandı. Yaklaşık 130 bin ziyaretçinin fuara katıldığını tahmin ediyoruz. Bu şekilde ülke ekonomisine de bir çözüm bulabilme ümidindeyiz.”

Ziyaretçi akınına uğrayan fuarda hem klasik hem modern sanat örneklerini görmek mümkün oldu. Hediyelik eşya, kıyafet ve halının yanı sıra mozaik ve seramik ürünleri de sergilenenler arasındaydı.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 12:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26