Tunus'un acıları bu filmde: Bastardo (video)

Tunuslu yönetmen Necip Belkadi'nin Bastardo adlı filmi, ülkede devrim öncesinin hayat şartlarını konu alıyor. Yusuf Sami Kamadan yazdı.

Tunus'un acıları bu filmde: Bastardo (video)

 

 

Son dönemde önemli örnekler veren Tunus sineması, bir filmi daha izleyicilere sundu. Necip Belkadi'nin “Bastardo” adlı filmi Tunus'ta, devrim öncesi hayat şartlarını konu alıyor. Tunus'un sinemayla olan ilişkisi Auguste ve Louis Lumier kardeşlerin, Tunus sokaklarında kısa film gösterimleri yaptığı 1896'ya kadar uzanıyor.

Yüzyılları geride bırakan Tunus sineması, ülkenin siyasi tarihi ile de doğru orantılı. Bağımsız Tunus’un doğuşunu anlatan temalarla başlayan Tunus sineması, ilerleyen yıllarda yerini göç ve etnik çatışmaların konu olduğu siyasi filmlere bıraktı. Ödüllü yönetmen Necip Belkadi'nin, filmi de bunun en son örneklerden biri.

Senaryosu devrimden önce yazıldı

Tunus'ta kısa süre önce gösterime giren filmde Muhsin karakteri etrafında, işsizlik, baskıcı yönetim ve zor geçim şartları anlatılıyor. Senaryosunun büyük bölümü devrim öncesinde yazılan film, ülkenin siyasi ve ekonomik gündeminin yanı sıra, dönem içinde dünyada süregelen politik hareketlilikleri de yansıtıyor.  

Film güç aktarımını anlatıyor

Filmin yönetmeni Necip Belkadi, "Film hakkında yapılan yorumlardan biri de filmin politik olduğu. Filmde Tunus, Mısır ve genel olarak ‘Arap Baharı’nın hatırlattığı, güç üzerindeki mücadele ve bu gücün bir kaynaktan diğerine nasıl aktarıldığı anlatılıyor" diye konuştu.

Film, gösterime girdiği ülkelerde ise farklı tepkiler aldı. Arap sinemaseverler filmde güç temasının öne çıktığını söylerken, Avrupalı izleyiciler de filmin kapitalizm eleştirisi içerdiğini ve antikapitalist bir film olarak nitelendirilebileceğini belirtiyor. Bastardo'yu benzerlerinden ayıran taraf ise, dünyanın her yanında yaşanabilecek acıları ele alması.

 

 

Yusuf Sami Kamadan yazdı

Yayın Tarihi: 09 Ocak 2014 Perşembe 15:23 Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 15:23
banner25
YORUM EKLE

banner26