Tunus'ta Türkçe konuşan kitabeler (video)

Osmanlı'dan miras çok sayıda yapıya ev sahipliği yapan Tunus'ta Türkçe kitabeler göze çarpıyor. Genel olarak kale ve kışla gibi askeri yapılarda rastlanan kitabeleri cami ve türbelerde de görmek mümkün.

Tunus'ta Türkçe konuşan kitabeler (video)

 

Üç asrı aşkın süre Tunus’a hâkim olan Osmanlı Devleti, burada askeri yapılardan, külliye, cami, medrese gibi din ve eğitim merkezlerine kadar sayısız eser inşa etti. Bu eserlerde diğer Osmanlı şehirlerinde örneklerine rastlanan, yapının estetiğini tamamlayan ve bilgi veren kitabeler kullanıldı.

Türkçe kitabelere, Osmanlı döneminde önemli yerleşim merkezlerinden olan Sûse, Kayrevan ve Binzert'in yanı sıra başkent Tunus’ta da rastlanıyor. 1814'de Osmanlı Valisi Hammûde Paşa tarafından yaptırılan Başmakiye Kışlası’nın kitabesi, her birinde yedi beyit bulunan toplam 3 bölümden oluşuyor.

Yan bölümlerinde siyah zemine beyaz renkli harflerle dua ibareleri yazılı olan kitabede, dönemin Osmanlı Sultanı 2. Mahmud’a da övgüler var. Ayrıca kışla binasının içindeki koğuş kapılarının üzerinde zamanında burada kalan askerlere ait lakapları içeren mermer levhalar da dikkat çekiyor. Bu levhalar arasında Dili Uzun, Bayındırlı, Terzi Ali gibi lakaplar var.

Başbakanlık Sarayı’nın yanında bulunan Dayı Yusuf Camii de, Türkçe kitabenin olduğu bir başka yapı. Caminin giriş kapısı üzerinde, mermer üzerine sülüs karakterli harflerle yazılmış beş beyitlik Türkçe kitabe, caminin inşası hakkında bilgi veriyor.

17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Hammûde Paşa Camii’ndeki Türkçe kitabe ise yine sülüs karakterli olarak beyaz mermer üzerine işlenmiş. Devlet yönetiminde söz sahibi olan Dayı Muhammed Lâzın adıyla anılan türbede de Türkçe kitabe örneğine rastlamak mümkün.

Bir başka türbe yapısındaki kitabede ise türbede kimlerin olduğu yazıyor. Osmanlı döneminde tamir ettirilen eserlerde de Türkçe tamir kitabeleri mevcut. Kasba Camii’nin minaresinde bulunan 3 beyitlik Türkçe kitabede, onarımı gerçekleştiren kişiye dua ifadeleri yer alıyor.

Oldukça bakımlı durumdaki Türkçe kitabeler, Osmanlı kültürünün Tunus'taki tanıkları durumunda.

 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 13:52
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26