Tunus'ta tarihî parfümcüler (Video Haber)

Gül, yasemin, sandal ağacı, lavanta kokularının satıldığı Tunus Medina Çarşısı, içiçe geçmiş kokularla en çok ilgi çeken yerler arasında...

Tunus'ta tarihî parfümcüler (Video Haber)

 

Tunus'un Medina şehrinin gözü kapalı bulunabilecek tek sokağı, Suk el-Attârin, yani parfümcüler çarşısıdır. Çarşıda eskiden olduğu gibi, parfüm üreticileri bulunmasa da, küçük dükkânlarda tabii kokulardan imal edilen yüzlerce parfümü bulmak mümkün. Yan yana dizilen dükkânlardan yayılan güzel kokular, çarşıya gelenleri adeta cezbediyor. Hepsi doğal, hiç biri alkol ihtiva etmeyen esanslar, kokulu yağlar ve parfümler küçücük dükkânlarda birarada bulunabilirken, hazır parfümlerden satın alabilme imkânının yanında, istenilen kokuyu sipariş edip hazırlatmak da mümkün.

Yüzyıllar boyu Arap kültürünün asıl zanaatlardan biri olan parfümcülük, her şehirde özellikle de camilerin etrafında yapılır ve satışa sunulurmuş, Tunus’ta da bugün olduğu gibi...

Medina’daki bu dükkânlar yalnızca satış için kurulmuş. Artık bu çarşıda eskiden olduğu gibi burnu keskin ustalar tarafından parfüm imal edilmiyor. Kendileri imalat yapmayan esnaf, parfümleri de büyük üreticilerden alıyor.

Tunus denince ilk akla gelen yasemin

Tunus denince akla ilk gelen şeylerden biri de yasemin çiçeği olduğu için, turistler en çok yasemin parfümü istiyorlar. Küçük şişelerdeki parfümlerin fiyatı 2 dinar, yani yaklaşık 2 lira. Parfümcü dükkânlarındaki güzel kokulu parfümler için rengârenk parfüm şişeleri de bulunmakta.

En çok rağbet gören ürünlerinden biri de katı parfümler. Katı parfümler cilde sürerek veya kıyafet dolaplarına konularak, koku yayması gayesiyle kullanılmakta. Tunus’un meşhur kına ve sürmeleri de yine parfümcüler çarşısı’nın klasikleşmiş ürünlerinden.

 

 

Gözde Şeker bildirdi

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2013 Salı 13:54 Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 13:54
banner25
YORUM EKLE

banner26