Tunus'ta müzikle dolu günler başladı (video)

Tunus 51. Uluslararası Kartaca Müzik Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da müzik severleri bir araya getirmeye devam ediyor.

Tunus'ta müzikle dolu günler başladı (video)

Tunus 51. Uluslararası Kartaca Müzik Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da müzik severleri bir araya getirmeye devam ediyor. 1964'den bu yana her yıl Temmuz ayının son haftasında hayata geçirilen festival, dünyanın farklı seslerini aynı sahnede buluşturuyor.

Tunus'un geleneksel tasavvuf müziğini Doğu ve Batı kültürü ile harmanlayarak eserlerine yansıtan Hazra grubu, bu yıl festivale damga vuran isimlerdendi. Başarılı sahne performansı ile izleyicileri büyüleyen Tunuslu Hazra grubu, festivalde şu ana kadar en fazla bilet satışı yapan konser oldu. Tasavvufi menkıbeleri geleneksel Tunus maluf müziği ile bir araya getiren Hazra grubu, Kartaca Müzik Festivali'nde en görkemli konsere imza attı, dinleyenlerden tam not aldı.

Halkın yoğun katılımı bizi mutlu etti”

Festival yöneticisi Sonya Mubarek, festival hakkında şunları söyledi: “Böylesi arkeolojik bir konser alanına sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Bugün Tunuslular hazra gösterisi ile adeta mest oldu. Hazra gösterisi dinleyenleri büyüledi. İlgi olacağını biz de biliyorduk, ancak bu kadarına çok şaşırdık.

Festival organizasyonunda bir takım sorunlar yaşandı ancak genel olarak önceki yıllara nazaran oldukça başarılı geçiyor. Halkımızın yoğun katılımı, şarkılara birlikte eşlik etmesi, eğlenmesi bizi çok mutlu ediyor. Önümüzdeki yıllarda festivali genişleteceğiz. Daha görkemli hale getireceğiz. Böylece daha keyifli ve daha fazla turist çeken bir festivale kavuşmuş olacağız.”

Ömer Faruk Tekbilek de bir konser verdi

Enstrümental müziklerin çok fazla ilgi görmediği Tunus'ta bu yıl bir ilk de yaşandı. Ney ve bağlama üstadı Ömer Faruk Tekbilek'in konseri, festival kapsamında Hazra grubunun ardından en beğenilen konser oldu. Festivale katılan tek Türk sanatçı olan Ömer Faruk Tekbilek'in eserleri, Tunuslulardan tam not aldı.

Bir Tunuslu konser hakkında şunları söyledi: “Uzun zamandır Ömer Faruk Tekbilek dinleyicisiyim. İlk defa bir konserini kendi ülkemde izledim. Çok mutluyum. Kendisi çok büyük bir sanatçı. Doğu ve Batı müziklerini çok güzel harmanlıyor ve kendi kompozisyonları ile sunuyor. Gerçekten Kartaca Müzik Festivali'nde bu zamana kadar izlediğim en güzel konser oldu diyebilirim.

Türk müziklerini çok seviyorum. Fakat Ömer Faruk Tekbilek gerçekten çok başarılı. Bir çok enstrüman çalıyor, sahne performansı büyüleyici. Siyasi ve sosyal tüm sorunlarımızı bir kenara bırakıp bir kaç saatliğine de olsa keyifli zaman geçirmemizi sağladı. Bu tarz organizasyonlarda Türk sanatçıları görmek beni gerçekten mutlu ediyor.”

11 Temmuz'da başlayan 51. Kartaca Müzik Festivali, farklı ülkelerden katılan sanatçıların sahne performanslarıyla müzikseverlerle buluşacak. Festival, Tunus'un duayen sanatçısı Lütfi Boşnak'ın 18 Ağustos'ta vereceği konserle de son bulacak.

 

Zahit Kaplan kaber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 13:09
YORUM EKLE

banner19