Tunus'ta mazinin şahidi kıyafetler (video)

Tunus'un zengin tarihinin simgesi geleneksel kıyafetler, her yıl düzenlenen festivalle tanıtılıyor. Kadın ve erkeklerin yüzyıllardır vazgeçemediği kıyafetler Tunus'ta günlük hayatın da bir parçası..

Tunus'ta mazinin şahidi kıyafetler (video)

 

Tunus’un en büyük caddelerinden biri olan Habib Burgiba’da onlarca Tunuslu'nun katılımıyla gerçekleşen Tunus Yerel Kıyafet Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Kadim Tunus şehrinde, Zeytûne Camii’nin önünde toplanan katılımcılar, geleneksel kıyafetleriyle Habib Burgiba Caddesi’ndeki Devlet Tiyatro binası önüne kadar yürüdüler.

Her yıl Mart ayının sonunda gerçekleştirilen festival, Tunus’ta kullanılan kıyafetleri birlikte görme imkânı sağlıyor. Yüzyıllık geleneksel kıyafetler, Tunus’un kültürün bir parçası. Özellikle başkent Tunus’ta yaygın olan sifsârî, hâlâ Tunus sokaklarında rastlanan bir örnek. İpek, kumaş ve ketenden yapılan beyaz renkli sifsariler, yani elbiseler geçmişte olduğu gibi bugün de kadınların öncelikli tercihi. Tunus dışında da kullanılan sifsari, ülkenin güneyinde farklı renklerde de yapılıyor.

Bu elbiseler Tunus kültürünü ve inceliklerini gösteriyor

Geleneksel Tunus kıyafetleri sski Tunus halkını temsil ediyor. Tunuslular, geçmişle bağlarını bu kıyafet festivaliyle tazeliyorlar. Festivale katılan bir Tunuslu, sergilenen kıyafetler ve Tunus kültürü hakkında şu ifadeleri kullandı; "Geçmişine sahıp çıkmayan bir milletin geleceğinin olduğu da düşünülemez. Bu elbiseler Tunus kültürünü ve inceliklerini gösteriyor. Bu vesileyle yeni nesiller de erkeklerdeki cübbe ve kadınlardaki sifsari elbiselerini görerek bu kültürün yaşatılmasında etkili olacaklardır. Derin bir geçmişi olan bu elbiselere Tunus halkının tekrar dönmesini umuyorum."

Bir zamanlar erkekler tarafından yoğun olarak kullanılan, fakat günümüzde genel olarak yaşlıların tercih ettiği şeşiya da Tunus kıyafetleri içerisinde önemli bir yere sahip. Yüzde yüz yünden üretilen bu başlıklar, bugün sayıları gittikçe azalan Tunuslu zanaatkarların ellerinden çıkıyor. Sadece Tunus’ta üretilen şeşiyalar Libya, Nijer başta olmak üzere bir çok ülkeye de ihraç ediliyor.

Başkent Tunus’ta yılda bir kez gerçekleştirilen geleneksel kıyafet festivali, bu kültürün tanıtılmasına ve ülke turizmine katkı sağlıyor.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdiGüncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 13:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26