Tunus'ta günlük hayat Triki'nin tuvalinde (video)

Tunus'ta Hafsî döneminden kalan Abdeliyye Kasrı, kültür merkezi olarak kullanılmaya başladığı günden bu yana çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor. Kasır, son olarak ressam Muhammed Triki’nin 70 yağlı boya çalışmalarını ağırlıyor.

Tunus'ta günlük hayat Triki'nin tuvalinde (video)

 

Hafsî döneminin Tunus'a miras bıraktığı Abdeliyye Kasrı, 1434'de hükümdar Ebu Abdullah Muhammed döneminde inşa edildi. Başkent Tunus’un 20 kilometre kuzeydoğusundaki Abdeliyye Kasrı, şehre hâkim bir konumda bulunuyor.

Kasır, Hafsî Devleti’nin, Osmanlı tarafından hakimiyetine son verilmesine kadar hükümdarlar için yazlık saray olarak kullanıldı. Osmanlı döneminde beylerin ikamet ettiği kasır, bu dönemde yapılan onarım ve eklemelerle bugünkü görünümüne kavuştu. Üç ayrı binadan oluşan kasır, süslemeleri ve zengin ahşap işlemeleriyle göz dolduruyor.

Abdeliyye Kasrı restorasyon çalışmalarının ardından kapılarını kültür sanat faaliyetleri için açtı. Kasır, son olarak ressam Muhammed Triki’nin yağlı boya çalışmalarını ağırlıyor.  Etkinlikte ressamın 70 eseri sergilendi. Kasrın içindeki geniş alanda sergilenen eserlerde, ustalıkla kullanılan canlı renkler dikkat çekerken, eski Tunus'ta sosyal hayata dair ipuçlarına yer veren resimler sayesinde, ziyaretçiler ülkenin geçmişini görme imkanı buldu.  Abdeliyye Kasrı’nda restorasyon sonrası gerçekleşen ilk kültürel etkinlik olan bu sergi, Tunus halkından büyük ilgi gördü.

Saray müdiresi Rabia Cedidi sergi hakkında şunları söyledi: "Sergi aynı zamanda Muhammed Triki'nin ilk sergisi. Oldukça başarılı çalışmalara imza atmış bir isim Muhammed Triki. Abdeliyye Kasrı olarak bizler bu tarz kültürel faaliyetleri desteklemekten onur duyuyoruz. Biliyoruz ki bu tarz çalışmalar sanatçılara cesaret verecek ve ufuklarını açarak Tunus dışında da çalışmalar yapmalarını sağlayacak.  Burada 2009–2013 yılları arasında yapılmış toplam 70 eser sergilenmekte. Eserleri inceleyenlerin burada keyifli zaman geçirdiğini görüyorum."

Ressam Muhammed Triki sergisinde, çarşıda alışveriş yapan kadın figürünün yanısıra, Tunus'un eski evlerini de tuvale yansıttı. Pazar günü hariç haftanın her günü ziyarete açık olacak sergi Aralık ayının sonuna kadar gezilebilecek.

 

 

Ömer Musa Targal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2013, 11:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26