Tunus'ta geleneksel el sanatları fuarı (video)

Tunus’da her yıl Mart ayında düzenlenen geleneksel el sanatları fuarı, ülkenin en yetenekli el sanatları ustalarını bir araya getirdi. Endülüs ve Osmanlı izlerinin görüldüğü Tunus el sanatı ürünlerinin adresi ise tarihi Medine Çarşısı oldu.

Tunus'ta geleneksel el sanatları fuarı (video)

Tunus Kültür ve Turizm Bakanlığı her yıl Mart ayında renkli etkinliklere imza atıyor. Geleneksel el sanatlarını yaşatmak için açılan fuar da bu etkinliklerden biri. Tarihi Medine Çarşısına kurulan stantlarda el emeği ürünler sergilendi, fuar kapsamında geleneksel İslam sanatları da tanıtıldı. Günümüze kadar ulaşan el sanatları, en yetenekli ve alanlarında başarılı ustaların seçimiyle düzenlenen fuarda, geleneksel el sanatlarına yansıyan Endülüs ve Osmanlı izlerini de görmek mümkün.

Çarşı içinde kurulan stantlarda el sanatları ustalarının hünerleri görücüye çıktı. Geleneksel takılar, seramik boyamalar, el emeği ürünler sergilendi. Fuar kapsamında atölye çalışmaları da yapıldı. Genç yetenekler, usta sanatçıların icralarını görme imkânı buldu. Hat, tezhip gibi geleneksel İslam sanatları fuarda tanıtıldı.

Geleneksel sanatlar yeni nesillere tanıtılıyor

Etkinliklerin bu yıl ki temasıysa 'Sanatın Öyküsü' olarak belirlendi. Stand alanı yöneticisi Mervan Zübeydi, Medine Çarşısı'ndaki etkinliklerle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Sanatın Öyküsü ismindeki bu etkinlikler, geleneksel el sanatları alanında canlı atölyelerle gerçekleşiyor. Tunusluların hayatın birçok yerinde görüp kullandığı eserlerin üretim aşamasını görmesini sağlıyoruz. Bu sayede, el sanatlarına olan ilgiyi de arttırmak istiyoruz. Bu sanatların özellikle yeni nesillere taşınması açısından bu etkinlikleri önemsiyoruz. Gravür, kaligrafi, müzik aletleri ve takılara bu yıl öncelik tanıdık. Tunus bağımsızlık günü olan 20 Mart öncesi yapılan etkinlikler, halkımızın kendi kültür ve değerlerini de tanıması açısından önem taşıyor."

Tunusluların yoğun ilgi gösterdiği fuarda mini konserler ve dinletiler de gerçekleşti. Etkinlikler esnasında Türk ezgileriyle sahne alan müzisyen Ahmed Mejri ise şu şekilde konuştu: “Tunus'ta Türk ezgilerini çaldığımız 'Mızrap' isimli müzik grubu olarak etkinliklere katıldık. Diğer müzisyen arkadaşlarımızla beraber, geçmişten günümüze müziğin değişimini ve evrelerini konuşuyoruz, bunları insanlarla paylaşıyoruz. Yaptığımız sanatın ve eserlerimizin ortaya nasıl çıktığını, diğer kültürlerle olan etkileşimin tarihçesini tartışıyoruz. Enstrüman yapımı ve çalınması konusunda insanlara ufak gösteriler düzenliyoruz ve ben Türk enstrümanı bağlamam ile burada bulunuyorum."

Tunus Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği fuarın yeni ustalara ve sanatçılara da ilham vermesi hedefleniyor.

"Atalarımız gibi giyinmenin heyacanını yaşıyorum"

Tunus Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülünde düzenlenen programlar kapsamında başkent Tunus'un en büyük caddesi olan Habib Burgiba da, geleneksel kıyafetler festivaline ev sahipliği yaptı. Tunus'un simgesi kıyafetleri giyip takıları takanlar, bando eşliğinde yürüyüş yaptı. Geleneklerine sahip çıkan Tunuslular, zengin kültürlerini sergileme fırsatı buldu. Geleneksel kıyafetlerin giyildiği yürüyüşle başlayan festivale ilgi büyüktü. Tarihi Medine Çarşısı'ndaki Zeytune Camii önünde buluşan Tunuslular, geleneksel kıyafetleriyle Habib Burgiba Caddesi’ndeki Devlet Tiyatro binası önüne kadar yürüdü. Geleneksel takıları ile de donanmış katılımcılar, Tunus bandosu eşliğinde milli marşlarını söyledi. Yürüyüş sonrası katılımcıların bineceği klasik arabalar da festival alanında bekletildi.

Tunuslular için her yıl Mart ayının sonunda gerçekleştirilen bu festivalin önemi büyük. Çünkü bu festival Tunus'un 1956'da kazandığı bağımsızlığa adanıyor. Bu nedenle festival Tunus'un kendi geleneklerine kavuşma etkinliği olarak kutlanıyor. Geleneksel kıyafetlerini giyerek etkinliğe katılan Tunuslular, geleneklerine bağlılıklarını göstermiş oluyor.

Festivale katılan bir Tunuslu Emira Semli, etkinlikle ilgili hislerini şu şekilde ifade etti: “Geleneksel kıyafet festivaline bu ikinci katılımım. Tarihi kıyafetlerimizi hatırlatmak amacıyla bu etkinliğe katılıyorum. Bütün Tunuslu erkek ve kadınları, geleneklerimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Atalarımız gibi giyinmenin, onlar gibi yürümenin heyecanını yaşıyorum. Atalarımızdan bize miras kalan alışkanlıklarımızı, değerlerimizi bırakmamalıyız. Bu sebeple her yıl bu festivale katılmayı istiyorum."

Yüzyıllık geleneksel kıyafetler, Tunus kültürünün bir parçası. Renkli ve yerel kıyafetlerin birçoğu Tunus Medine Çarşısı'nda üretiliyor. Özellikle turistlerin ilgisini çeken geleneksel kıyafetler arasında yalnızca düğünlerde tercih edilenler de var. Bir zamanlar erkekler tarafından yoğun olarak kullanılan, fakat günümüzde genel olarak yaşlıların tercih ettiği şeşiyyeler de Tunus kıyafetleri içerisinde önemli bir yere sahip. Geleneksel Tunus Kıyafetleri Festivali, her yıl bu etkinliklere katılmak için dünyanın bir çok yerinden gelen Tunusluların yanı sıra çok sayıda turistin de ilgisini çekiyor.

Tunuslu kadınların gündelik yaşantısını da resimlere yansıttı

Tunuslu kadınların giydiği geleneksel kıyafetler bu kez bir resim sergisine konu oldu. Tunuslu ressam Murat Şaabe; yağlı boya tablolarında Tunuslu kadınları işledi. Ailesindeki kadınlardan ilham alan genç sanatçı, kıyafetlerin yanı sıra aksesuarları ihmal etmedi.

Tarihi Medine Çarşısı içindeki Dar bu-Derbele Galerisi'nde sergilenen eserler, Tunuslu genç ressam Murat Şaabe'nin iki senelik çalışmasının ürünü. Özellikle ud çalan Tunuslu kadın tasviri, sanatçının eserlerinde göze çarpan önemli sembollerden biri. Otuzu aşkın yağlı boya tabloda, Tunuslu kadınların geleneksel takı ve aksesuarları da dikkat çekiyor.

İkinci kişisel resim sergisine imza atan ressam Murat Şaabe, eserlerini oluştururken ailesindeki kadınların giyimlerinden de ilham aldığını belirtiyor. Ressam Murat Şaabe çalışmalarının yer aldığı sergisi ile alakalı şu şekilde konuştu: "Tunus geleneksel motiflerinin, kıyafetlerdeki ölçülendirme, kesim ve dikişlerdeki özgünlük beni mest etmişti. Takılarla ve ayakkabıları ile hayal edince, o geleneğin içinde var olmayı hep istedim. Ardından hayalimdeki kadın figürlerini, onlara en fazla yakıştırdığım kıyafetlerle resmetmeye karar verdim. Ud çalan, takılarını büyük bir incelikle parmaklarında taşıyan, kadınları resmetmeye çalıştım. Toprak kırmızısı, gri ve sarı renkleri ve tonlamalarını ailemde olan büyüklerin tercih ve tavsiyelerini dikkate alarak seçtim. Büyükannemin giydiği kıyafetler de ilham aldığım bir başka kaynak oldu. Resimlerimi oluşturuken ailemdeki kadınların, annemin ve daha büyüklerin giyimlerini de göz önünde bulundururdum."

Resimlerde tasvir edilen geleneksel kıyafetlerin yanısıra, mahzun duruşlu Tunus kadınlarının gündelik yaşantısı da göze çarpıyor. Tunus gündelik yaşantısı içinde resmedilen bu kıyafetler, son yarım yüzyıldır yalnızca düğünlerde giyilen nostaljik bir değer taşıyor. Tunus geleneksel el sanatları ve kıyafetlerinin günümüzde hala değerini koruyor olmasıysa, ressam Murat Şaabe'nin sergisine olan ilgiyi arttırıyor.

 

 

Zahit Kaplan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 11:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13