Tunus'ta cam sanatı revaçta (video)

Tunuslu cam işleme sanatçısı Mehasin Garbi, cam parçalarına renklerle hayat veriyor. Sanatçının özgün desenler işlediği eserleri göz dolduruyor. Garbi; devrimden sonra malzeme temininde sorun yaşasa da, yeni eserler için durmadan çalışıyor.

Tunus'ta cam sanatı revaçta (video)

Mehasin Garbi, Tunuslu bir cam işleme sanatçısı. Tunus'un bu kadim sanatını tek başına sürdüren Garbî, kendi yaptığı camları şekillendirip boyayarak müşterileri için hazırlıyor.

Garbi, eserleri için cüzi fiyata satın aldığı kullanılamaz haldeki tabak, bardak veya kırık cam parçalarını kullanıyor. Sanatçı, evine bir kaç sokak mesafede bulunan atölyesinde çalışıyor.

İşini çok sevdiğini söyleyen Garbi, "Çünkü bu iş, bir devlet memuru olmak gibi değil, tamamiyle özgürüm. İstediğim zaman ve istediğim şekilde çalışma imkanı bulabiliyorum" diyor.

Garbi önce atölyesindeki fırında camlara şekil veriyor. Ardından çeşitli aşamalardan geçerek ürettiği malzemeleri boyuyor. Cam tabakasının üzerine toz halinde serpiştirdiği boyalardan sonra üzerini bir başka cam tabakası ile kapatan Garbî, bundan sonra ürünü fırına koyuyor.

Ağırlıklı olarak geleneksel motifler kullanıyorum

Sarı, mavi ve kırmızı gibi farklı renkler kullanan sanatçı, renklerin birbirleriyle olan uyumuna büyük özen gösteriyor. Yaklaşık 4 saatlik fırınlama işleminden sonra hazır hale gelen eserler, son aşama için Garbî’nin evindeki atölyeye taşınıyor.

Fırınlanan cam parçalarını kendi çizdiği desenler ve ek boyalarla süslüyor sanatçı. Eserler son halini aldığındaysa benzerlerinden çok farklı bir görünüme kavuşuyor.

Cam sanatıyla yıllardır ilgilendiğini söyleyen Mehasin Garbi, sanatı hakkında şunları söylüyor: "Cam sanatıyla uzun zamandan bu yana ilgileniyorum. Önceleri sadece bir hobiyken, daha sonra bu bende bir meslek haline geldi. Ağırlıklı olarak geleneksel motifler kullanıyorum. Cam tabak ve bardak üzerine çalışmalar yapıyorum."

Devrimden sonra malzeme temininin zorlaşması, ülkeye gelen turist sayısının azalması Garbi'yi sıkıntıya soksa da, o yeni eserler için var gücüyle çalışıyor.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdiGüncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 11:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26