Tunus'ta bir Süleymaniye prototipi (video)

17. yüzyılda inşa edilen Sidi Mahrez Camii ve zaviyesinin tarihi ve mimari özellikleriyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Cami adeta Süleymaniye'nin bir prototipi. Yusuf Sami Kamadan yazdı.

Tunus'ta bir Süleymaniye prototipi (video)

 

 

Kuzey Afrika'nın Akdeniz’e kıyı ülkesi Tunus'ta Osmanlı döneminde inşa edilen mimari ve dini yapılar halen varlığını sürdürüyor. Tunus'un tarihi Sidi Mahrez Camii ve zaviyesi bu dönemin seçkin örnekleri arasında.

17. yüzyılın sonlarında inşa edilen camii ve zaviye, Tunus şehrinin manevi koruyucusu olarak bilinen Sidi Mahrez’in adını taşıyor. Düşkün Yahudilere yaptığı yardımlarla bilinen ve dönemin önemli ilim adamlarından sayılan Mahrez'in, hatırası yüzyıllardır Tunus'ta yaşatılıyor.

Diğer adıyla Muhammed Bey Camii olarak da bilinen Sidi Mahrez Camii, Tunus halkının gönlünde oldukça değerli bir yere sahip olan Sidi Mahrez'in kabrinin hemen karşısında yükseliyor. Tunus’ta inşa edilen camilerden farklı mimari özelliklere sahip olan Sidi Mahrez Camii, Süleymaniye Camii örnek alınarak inşa edildi. Osmanlı Valisi Mehmet Bey tarafından yapımına başlanan camiinin uzun süren inşası, 1698'de Murad Bey tarafından tamamlandı.

Türk işlemleri ile süslenmiş

Tunus mimarisinin özelliklerine sahip minareleri dışında, caminin tüm iç işleme ve süslemeleri Osmanlı-Türk mimarisinden izler taşıyor. Mihrabın iki yanında yer alan İznik işi çiniler, renk ve desen zenginlikleri ile de dikkat çekiyor.

Şehrin merkezinde yüksek dış avlu duvarlarına sahip camiinin düz atkılı üç kapısı bulunuyor.

1984'de onarım geçiren Sidi Mahrez Camii, bugün oldukça bakımlı durumda. Caminin yanı sıra Sidi Mahrez'in Tunuslular'a hizmet ettiği zaviye de, Tunus'ta varlığını ve önemini koruyor.

Hafsiler Devleti döneminde inşasına başlanan zaviyenin tüm cepheleri ve kubbeleri, Osmanlı Valisi Muhammed Sadık Bey tarafından 1862'de yenilenerek koruma altına alındı. Sidi Mahrez'in adını taşıyan cami ve zaviyenin yanı sıra, kabri de şehre gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yerlerinden.

 

 

Yusuf Sami Kamadan yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 16:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26