Tunus'ta 'Arap Baharı' filmi (Video Haber)

Tunus'da gösterime yeni giren bir film, Arap Baharı ve Tunus devrimini iki kız kardeşin gözünden anlatıyor.

Tunus'ta 'Arap Baharı' filmi (Video Haber)Ortadoğu’da halkın demokrasi ve hürriyet talebiyle yönetime karşı başlattığı isyan dalgası ilk olarak Tunus'ta başladı. 17 Aralık 2010 günü, 26 yaşındaki Muhammed Buazizi'nin kendini yakması, bölgedeki isyan dalgasının fitilini ateşledi ve Tunus'ta başlayan devrim, dalga dalga bütün Arap coğrafyasına yayıldı.  Arap baharı 2010'dan bu yana çok sayıda filme ve kitaba da mevzu oldu.

Türkçe kelime anlamı "Ölmeyeceğim" olan “Manmutş” filmi Tunus devrimini bir ailenin hayatından yola çıkarak anlatıyor. Filmin yönetmeni Elnuri Buzeyid, toplumun devrim sürecinde nasıl ayrıştırıldığına dikkat çekiyor.

Yönetmen "biz bu filmde kişisel özgürlükleri savunuyoruz. Başörtü takmak ya da tercih etmemek bir baskı sebebi olmamalı... Bu anlamda Tunus devrimi çok önemli, çünkü hürriyetin geliştiğini görüyoruz. Benim için filmdeki iki kız, Tunus'u temsil ediyor. Başörtü, ülkeyi ikiye ayıran bir simge olmamalı... Biz filmde bu iki kesime de hitap ediyoruz. Sonuç olarak bu iki kesimi birleştirmeye çalıştık filmde" diyor.

Zeynep rolündeki oyuncu Nur Mizyo da "tabii ki bu film Tunus'daki durumu yansıtıyor. Toplumun içinde buna şahit oluyoruz. Aynı zamanda fikir hürriyetine de film vasıtası ile vurgu yaptık" ifadesini kullanıyor.

 

Gözde Şeker bildirdi

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 15:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13