Tunuslu Kemal Şehavi 35 yıldır 'mozaik örüyor'

Tunusun geleneksel sanatlarından olan mozaiğin önemli temsilcilerinin başında gelen Kemal Şehavi, 35 yıldır kendi ifadesiyle 'mozaik örüyor'. Bugüne kadar çok sayıda esere imza atan sanatçı, eserlerine yenilerini eklemek için durmaksızın çalışıyor.

Tunuslu Kemal Şehavi 35 yıldır 'mozaik örüyor'

 

 

Rengârenk taşlar… Taşlara ustalıkla hayat veren eller… Ve yüzyıllardan bu yana, farklı coğrafyalarda hayat bulan bir sanat: Mozaik

Tunuslu mozaik sanatçısı Kemal Şehavi, yıllarını mozaik sanatına adayan isimlerden biri. Kendi ifadesiyle 35 yıldır “mozaik örüyor”. Eserlerini benzersiz kılan ise, mozaik için uygun taşları sabırla arayıp bulması.

Bana taş aradığım için deli diyenler var

Taşları bizzat giderek kendisinin aradığını kaydeden Şehavi şöyle konuşuyor: “Mozaikteki en önemli malzeme. şüphesiz kullanılan taşlar. Tunus’ta mozaik için en uygun taşların bulunduğu Cibal, Vidyen, Keriye gibi yerlere bizzat gider ve en uygun taşı bulana kadar da aramaya devam ederim. Birçok kişinin, tek başına taşlar içerisinde saatlerce dolaştığım için bana deli dediklerine de şahit oldum.

Bu sanat oldukça yorucu ve kimi zamanlar tehlikeli olabiliyor. Öncelikle taşları topluyorum ve ondan sonra elimde olan malzemelere göre, üzerinde çalışacağım şeye karar veriyorum. Zira çalışmam tamamen elimde olan taşlara bağlı.”

Tunuslu sanatçı, taşlara sadece resim işlemiyor, yazının gücünü de kullanıyor. Tunus milli marşının yer aldığı levha, bunlardan yalnızca biri. Mozaik sadece levhalara değil vazo gibi farklı objelere de işlenebiliyor.

Bugüne kadar çok sayıda esere imza atan sanatçı, eserlerine yenilerini eklemek için durmaksızın çalışıyor.

Sanatın temelinde sabır var

35 yıllık sanat hayatında bugüne kadar birçok esere imza atan Şehavi, sanatının temelinde sabrın olduğunu söylüyor. Şehavi, hazırlamak için üç ay vakit harcadığı levhaların bulunduğunu söylüyor.

Yunan ve Roma dönemine ait mozaik eserlerinin yaygın olduğu Tunus’ta Şehavi, geleneksel motiflerin yanında özgün eserler de veriyor.

Şehavi, mozaik sanatının bugün Tunus’ta üzerinde çok da fazla sanatçının çalışmadığı bir saha durumunda olmasının kendini üzdüğünü söyledi. Mevcut mozaik sanatçılarının büyük bir kısmının da ortaya yeni bir çalışma koymak yerine, Yunan ve Roma eserlerinin taklidini yaptığını belirten Şehavi, “Kültür bakanlığına sorumluluk düşüyor; kabiliyeti olan gençleri bu sanata teşvik etmesi gerektiği gibi, kültür faaliyetlerinde mozaiğe daha çok yer ayırmalı,” dedi.

60 isimsiz eserinin adlandırılmasını sanatseverlere bırakan sanatçı Kemal Şehavi, katıldığı ulusal ve uluslararası sergilerle Tunus’un adını duyuruyor.

 

 

Ömer Musa Targal yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2013, 16:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26