banner17

Tunuslu bir büyük veli zât: Sidi bin Arus (video)

Sidi bin Arus Zaviyesi, Tunus'un kuzeyinde Sidi ben Arus semtinde bulunan ve 15. yy'dan bugüne özenle korunan bir yapı...

Tunuslu bir büyük veli zât: Sidi bin Arus (video)

Sidi bin Arus Zaviyesi, Tunus'un kuzeyinde Sidi ben Arus semtinde bulunan ve 15. yy'dan bugüne özenle korunan bir yapı... Tunus'tan tüm Kuzey Afrika'ya yayılan Arusi tarikatının piri olan Sidi bin Arus'un tüm hayatını geçirdiği zaviye bugün Tunus hükümetinin himayesinde.... Günümüzde Kur'an okulu olarak hizmet veren zaviye, Tunus'un manevi mirasları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sidi bin Arus tüm hayatını yoksullara, yolculara ve düşkünlere adamıştı

Pir Sidi bin Arus, daha küçük yaşlardan itibaren zühd ve takvası ile tanıyanları kendisine hayran bıraktı. Ailesinden ayrılan Sidi bin Arus, önce Tunus'un Beja iline, ardından da Fas'a gitti. Genç yaşına rağmen ahlakı, samimiyeti ve güçlü sohbetleriyle giderek namı yayıldı.

Tunus'a döndüğünde büyük bir teveccüh gördü ve Osman ebu Amr isminde bir velinin zaviyesinde tarikat derslerine devam etti. Ardından bu zaviyede ömrünün sonuna kadar yaşadı ve vefatının ardından naaşı zaviyenin bitişiğine defnedildi.

Sidi bin Arus, tüm hayatını yoksullara, yolculara ve düşkünlere yardım etmekle geçirdi. Hakkında sözlü ve yazılı tüm kaynaklarda, Sidi bin Arus'un, bütün meşguliyetini, tüm kazandıklarını tanımadığı yoksullara harcağı bilgisi yer alır. Hem ahlaki hem de ilmi çok yüksek bir mertebede olan Sidi bin Arus, kendisinden sonraki tüm Tunus ermişlerine öncülük etti.

 

Zahit Kaplan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 11:22
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20