Trablus Mevlevihanesi TİKA Tarafından Restore Edildi

Beyrut'taki Trablus Mevlevihanesi güzel konumuyla seyyahların, yazarların ve şairlerin en çok övdüğü, ilham verici mekanlardan biriydi. TİKA tarafından restore edilen mevlevihane eski canlı günlerine dönmeyi bekliyor.

Trablus Mevlevihanesi TİKA Tarafından Restore Edildi

"Mamur, binası güzel, İrem bağı gibi içinde limon, turunç ve gülistanı olan bir mekân..." Bu ifadeler burayı 350 yıl önce ziyaret eden Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde geçiyor. Ebu Ali Nehri'nin hemen kıyısında, Trablus kalesinin karşısında yer alan ve sırtını narenciye ve zeytin bahçelerine dayayan Trablus Mevlevihanesi, bu güzel konumuyla seyyahların, yazarların ve şairlerin en çok övdüğü, ilham verici mekanlardan biriydi.

Trablus Mevlevihanesi, Osmanlı'nın Lübnan'a miras bıraktığı önemli tarihi yapılardan biri. 17. ve 19. yüzyıllarda en çok gravürü çizilen, fotoğrafı çekilen Trablus Mevlevihanesi Türk Memlük ve Osmanlı mimarisini buluşturuyor. Uzun süredir kaderine terkedilen Trablus Mevlevihanesi, Türkiye'nin TİKA aracılığıyla başlattığı bir projeyle restore edildi.

1955'deki selde büyük zarar görmesine rağmen, son Mevlevi şeyhi Enver Mevlevi'nin vefatına kadar sema ayinlerinin devam ettiği tekke, asıl darbeyi 1983'te iyice şiddetlenen Lübnan iç savaşında almış. Semahanenin kubbesi ve mescide isabet eden bombalar, o ana kadar tekkeyi bekleyen Mevlevi ailesini de ayrılmaya mecbur bırakmış. Boş kalan binaya yerleşen savaş mağduru ailelerin hoyrat kullanımı ile, tarihi kitabesi, kemer taşları, fıskıyeli havuzunun çalınması neticesinde harabeye dönmüş.

Restorasyonun tamamlanmasıyla birlikte mevlevihane eski ihtişamlı günlerine kavuşmayı bekliyor. Mevlevi ailesinin son üyesi Hacı Hüsnü Efendi'nin de Mevlevihane'ye dönmesiyle Mevlevi ayinlerinin başlaması bekleniyor. Trablusşam Mevlevihanesi'nin 1619 yılında Samsunlu Ali tarafından Şam Mevlevihanesi'ne bağlı olarak kurulduğunu hatırlatan TİKA Beyrut Koordinatörü Serhat Küçükkurt şöyle diyor: “Mevlevihane Lübnan iç savaşı sırasında çok ağır hasar gördü ve kullanım dışı kaldı. Biz bu projeyi de tamamladık. Şu anda mevlevihane restore edildi, aslına uygun olarak yenilendi.”

 

Musab Eryiğit

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2016 Cuma 13:54 Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 13:54
YORUM EKLE

banner19

banner36