Torunlarının dilinden Mehmed Akif (video)

Fatih Bayhan'ın, Mehmed Akif Ersoy'un torunlarıyla birlikte hazırladığı “Dedem Mehmet Akif” İstanbul’da tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Akif'in torunu Selma Argon da katıldı.

Torunlarının dilinden Mehmed Akif (video)

Araştırmacı-yazar Fatih Bayhan'ın Mehmet Akif Ersoy'un iki torunu Selma ve Ferda Argon ile birlikte hazırladığı “Dedem Mehmet Akif” kitabı, İBB Beykoz Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen yemekle kamuoyuna tanıtıldı.

Programda, Mehmet Akif'in torunu Selma Argon, şair Yavuz Bülent Bakiler, İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen gibi isimler yer aldı. Yemekten sonra konuşmalar yapıldı. Konuşmacılar arasında yer alan Yavuz Bülent Bakiler, 2015 yılında bile Akif'in gerçek şahsiyetiyle ortaya konulmasında zorlanıldığına vurgu yaptı. Röportajların yapım aşamasında vefat eden Ferda Argon da toplantıda rahmetle anıldı.

Kitabı, Mehmet Akif’in torunları ile birlikte hazırlayan Fatih Bayhan eserle ilgili olarak şunları söyledi: “Dedem Mehmet Akif kitabı 4 yıldan bu yana aileyle birlikte yürüttüğümüz konferans çalışmalarının aslında kitaba dönüşmüş hali. Ama konferanslarımız yok kitapta. Ailenin bugüne kadar güneş yüzü görmemiş hatıraları var. Mektuplar, fotoğraflar var. Ve aslında ailenin bu güne kadarki suskunluğunun bir cevabı var.”

Akif’in torunu Ferda Argon’un, vefatından yaklaşık 7 ay önce yapılmış son röportajının da kitapta yer aldığını kaydeden Bayhan şöyle devam etti: “Hastaydı evinde röportaja başladığımızda, ağır bir astım rahatsızlığı vardı. Biz kitap çekimlerimizi yaptığımızda, bir de baktık, salona indi. Hem Ferda Kadın şiirini ondan dinledik, hem de onun dedesiyle karşılaşma anını, Mısır günlerini, hasta yatağından son kez onu gördüğünde neler hissettiğine kadar... Ve sonraki hayatına dair bütün detayları kayda aldık. Son kaydı da, son röportajı da bu kitapta yer aldı.”

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon da kitapla ilgili şunları söyledi: “Fatih Bey'le beraber hazırladığımız bu eser aileden işittiklerimiz, ondan sonra dostlarımızın kitaplarında okuduklarımız, aklımızda kalanları içeriyor. Ablamın da içinde konuşmaları var. Yani bizim hayatımızdan bir kesit gibi. Dedemi göremediğimiz için anlatılanlardan faydalanmaya çalıştık."

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE

banner36