Torunlarından Çanakkale şehitlerine vefa yürüyüşü (video)

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında askerler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. 57. Alay Vefa Yürüyüşü ismiyle gerçekleştirilen faaliyete Türkiye İzcilik Federasyonundan 10 bin izci de katıldı.

Torunlarından Çanakkale şehitlerine vefa yürüyüşü (video)

Çanakkale’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü", binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında büyük bir katılımla gerçekleşen yürüyüşte askerler, öğrenciler, vatandaşlar yer aldı. Türkiye İzcilik Federasyonu da sayısı 10 bine varan izcisiyle, 57. Alay Vefa Yürüyüşü’ne katıldı.

22 Nisan ile 26 Nisan tarihleri arasında, 57. Alay’ın konuşlandığı mevkide çadır açan izciler, 12 yıldır gerçekleştirdikleri yürüyüş programına, 81 il ve 28 farklı ülkeden gelen katılımcılarıyla bu sene daha da renk kattı.

57. Alay düşman üzerine gitmeden önce köylü kadınlar tarafından hazırlanarak kendilerine ikram edilen hamurlar; izci kampındaki kadınlar tarafından hazırlanarak, yürüyüşün gerçekleşeceği günün sabahına hazır edildi.

Gece çadırlarda kalan izciler, ertesi sabah erkenden kalkarak, yürüyüş için hazırlıklara başladı. Program, Kur'an-ı Kerim tilâveti ile başladı. Mehter takımının gösterisinin ardından başlayan yürüyüş, sabahın ilk ışıklarıyla başlamış oldu.

Yürüyüş, asker, halk, öğrenci ve izcilerin de katılımıyla binlerce kişilik bir görünüm kazanırken, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da yürüyüşte yer aldı. Yürüyüş yolları üzerinde yapılan temsili mizansenler de, yürüyüşe katılanlar tarafından ilgiyle seyredildi.  Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen 57. Alay Yürüyüşü, bu ülke için canını feda edenlere bir vefa örneği olarak Conk Bayırı'nda tamamlandı.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 10:45
YORUM EKLE

banner19

banner13