Topkapı Sarayı'na okka gülleri dikildi (video)

Topkapı Sarayı geçmişte olduğu gibi bugün de güllerle süslü avlu ve bahçelere sahip. Sarayın bahçesinden mutfağına gülün tarihini Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Haluk Dursun'la konuştuk.

Topkapı Sarayı'na okka gülleri dikildi (video)

600 yıllık Osmanlı Devleti'nin 400 yıllık idare merkezi olan ve asırlar boyunca dünya siyasetine yön veren Topkapı Sarayı, İstanbul'un en güzel yerinde yükseliyor. Saray, görkemli bir tarihin de simgesi. 1460'ta inşasına başlanan, Osmanlı'nın yönetim merkezi saray geniş bahçe ve avlulara sahip.

Sarayın bahçeleri İslam dininin en kıymetli, Osmanlı Devleti'nin de gözde çiçeği güllerle bezeli. Topkapı Sarayı Müzesi başkanı Haluk Dursun, Topkapı Sarayı'nın klasik dönemden itibaren güllerle donatıldığını ifade etti. Haluk Dursun şu ifadeleri kullandı: "Topkapı Sarayı'nın klasik dönemden itibaren gül fidanlarıyla elden geldiği kadar donatıldığını ve bunların zaman zaman azalması durumunda da takviye olarak coğrafyanın diğer bölgelerinden de güllerin getirildiğini biliyoruz. Edirne başta gelir, İstanbul'a gül takviyesi hususunda. Sadece gül değildir. Buraya başka ağaçlar da getirilmiştir. Saray bahçeleri için çicekler de getirilmiştir. Ama gül burada esas figürdür. Esas sahnede öne çıkan çiçektir."

Okka gülleri dikildi saraya

Osmanlı gelenekleri ve tıbbında özel bir yere sahip olan gülsuyu, Topkapı Sarayı'nın içindeki gülhanede üretiliyordu. Kutsal Emanetler ve mescidler de gül suyuyla yıkanıyordu. Saray için gül yetiştiren gülhane hakkında Haluk Dursun şöyle konuştu: "Gülün damıtılarak gülsuyu üretilmesi işlemine gülhanede başlanmış. Her sene Kutsal Emanetler gülsuyuyla temizlendikten sonra gülabdan dediğimiz, özel gül için üretilen gül koyma vazoları oraya bir şekilde tanzim etmek üzere yerleştirilmiş. Biz bunu halen devam ettiriyoruz. Yine gül suyuyla yıkanıyor Kutsal Emanetler. Topkapı Sarayı yine gülabdanlarla, gül çicekleri ile Ramazan'da da Kutsal Emanetler ziyareti geleneğe uygun bir hale getirilmiş olacak."

Güzelliği, iyileştirici özelliklerinin yanı sıra gül, saray mutfağının da eşsiz tatlarından biriydi. Gülün bu hususiyetleri hakkında Haluk Dursun şunları söyledi: "Gül şerbetleri, gül reçelleri, gül reçeli çok makbul eski İstanbul mutfağında. Sadece sarayda değil. Saray mutfaklarında gül reçelleri yapılmış, gül özü olan şekerler yine burada üretilmiş. Bütün bunlar gülü, diğer çiçeklerden -burda gülhane olmasından dolayı- çok fazla ön plana çıkarır."

İhtişamlı bir tarihin izlerini ziyaretçileriyle paylaşan Topkapı Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün desteğiyle bugün de güllerle çevrili. Sarayda bulunması gereken gülleri temin ettiklerini vurgulayan Haluk Dursun konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zaman zaman biz kendimiz burada olması gereken yerli özel gülleri temin ediyoruz. Bu konuda da Isparta ve civarı bize çok yardımcı oluyor. Çünkü her gülden gül suyu, gül yağı çıkarılamıyor. Özel okka gülü dediğimiz kokulu mis gülleri var. O güllerden çıkarılıyor ve bunlar aslında İstanbul'da ticari özeliğini kaybetmişler. Bir deneme yaptık. Bir kaç binle başlayan bu tür Isparta kökenli güller Topkapı Sarayı'nda yerini aldı. Bir kaç sene içinde tam randıman vermesini umuyoruz."

4.000 kilo gül suyu elde edilirmiş

Topkapı Sarayı'nın dış bahçesi olarak bilinen bugünkü Gülhane Parkı, yüzyıllar önce padişahların ve hanedan üyelerinin en önemli seyir ve sefa bahçelerindendi. Topkapı Sarayı'nın gülleri burada yetiştiriliyordu. Buradan ortalama dört bin kilo gülsuyu elde ediliyordu. Sadece gülsuyu değil, gül macunu, şerbet ve çeşitli şekerlermeler de elde edilirdi.

İstanbul Park ve Bahçeler Müdürlüğü kent genelinde başlattığı projeye, tarihi parkı da dahil etti. Mevsimin tüm renkleriyle bezeli bu park yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden. İstanbul Şehremini Cemil Topuzlu zamanında düzenlenerek 1912'de park haline getirilen Gülhane, 163 dönümlük bir alana sahip. Çınar ağaçlarının gölgesinde her gün binlerce kişiyi ağırlayan parkta, âşık geleneğinin en büyük temsilcisi Aşık Veysel'in heykeli de var.

Tarihi dokusu, ağaçları, çiçekleri ve yürüyüş parkurlarıyla Gülhane Parkı, İstanbul'un farklı renklerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

 

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Haziran 2014 Perşembe 12:05 Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 12:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26