Tiran'da Türkiye'den 2 farklı sergi (video)

Arnavutluk’un başkenti Tiran bugünlerde Türkiye’den iki ayrı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İstanbul’u konu alan fotoğraf sergisinde 100 yıllık tarihi gözler önüne serilirken, Bir Hikâyem Var sergisinde ise 14 genç sanatçı eserlerini Tiranlıların beğenisine sunuyor.

Tiran'da Türkiye'den 2 farklı sergi (video)

Arnavutluk'un başkenti Tiran, Kültürlerarası Diyalog projesi kapsamında iki sergiyi ağırlıyor. Proje, İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü ve Arnavutluk Sanatlar Üniversitesinin desteğiyle Fab Galerisin’de iki serginin buluşmasına tanıklık ediyor.

Sergilerden biri, ‘Konstantiniyye’den İstanbul’a’, diğeriyse ‘Bir Hikâyem Var’. Sergilerin açılışını Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar gerçekleştirdi. Bayraktar, sergilerin, iki ülke arasındaki kültürel yakınlaşmaya katkı yaptığını vurguladı.

Açılışına, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ebubekir Ceylan'ın da katıldığı projenin küratörüğünü ise Beste Gürsu yaptı. Gürsu etkinlik hakkında şunları söyledi: "100 yıllık tarihi anlatan bir İstanbul fotoğraf koleksiyonunun yanında 14 tane genç de Bir Hikâyem Var olarak kendi gerçekliklerinde beslendikleri kültür birikimlerini bugüne aktarıyorlar. Ve yarının nasıl olmasını arzu ettiklerini gösteriyorlar. Bu projenin esas amacı Türkiye'nin ve Türk sanatçıların geçen jenerasyonlarının kültürlerini uluslararası platformlarda, doğru mekânlarda, doğru zamanlarda tanıtılmasını amaçlıyor."

Türkiye'nin kültürüne ışık tutan sergiler

Tiranlılarla buluşan “Konstantiniyye’den İstanbul’a & 19. yüzyıl ortalarından 20. yüzyıla Boğaziçi fotoğrafları” sergisi, bir devrin İstanbul'unu çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişilikleriyle gözler önüne seriyor.

Bir Hikâyem Var” sergisindeyse, 14 genç sanatçının farklı disiplinler aracılığıyla gerçekleştirdiği eserler bir arada sunuluyor. Genç sanatçılardan Mihriban Mirap, tuval üzerine çalışmalarıyla etkinliğe katıldığını belirtirken, Kuşlar çalışmasıyla katılan Ekin Onat ise eseriyle 'birlikteliğin önemini' vurgulamaya çalıştığını kaydetti. Genç heykeltıraş Çağdaş Erçelik ise etkinliğe 1800'lü yıllarda âşık olduğu Bosnalı Emine için Amina şiirini yazan Sırp şair Alexa Santic'in heykeliyle katıldığını söyledi. Erçelik, Santic'in Amina şiirinin bugün Bosna'nın en popüler şarkılarından biri olduğunu da kaydetti.

Tiran'da güzel sanatlar fakültesinin sanat galerisindeki sergiler 3 Şubat'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Türkiye'nin kültürüne ışık tutan ve genç sanatçıların eserlerini Tiran'a taşıyan Kültürlerarası Diyalog projesi ise Arnavutluk'un ardından 6 ülkeye daha konuk olacak.

 Rina Gurgule haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2015 Cumartesi 12:04 Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 12:04
banner25
YORUM EKLE

banner26