Tiran'da tulumba, Sofya'da hoşaf (video)

Osmanlı'nın en meşhur lezzetlerinden şerbetli tatlılar, bugün Balkanlarda hala aynı isimle sofraların konuğu oluyor. Tiranlılar için tulumba tatlısı, Sofyalılar için hoşaf vazgeçilmez lezzetlerden. Rina Gurgule yazdı.

Tiran'da tulumba, Sofya'da hoşaf (video)

 

 

Akdeniz lezzetlerinin hâkim olduğu Arnavut mutfağında, en çok şerbetli tatlılar tercih ediliyor.

Osmanlı'dan bu topraklara kalanlar arasında baklava, kadayıf, şekerpare ve tulumba öne çıkıyor. Arnavutların bayram veya özel günler için tercih ettiği tatlılar, Osmanlı'dan kalan kültürel mirasın da önemli bir parçası.

Arnavut mutfağı Türklerden etkilendi

Ejsel restoranı şefi Olsion Bilani, "Arnavutluk ile Türkiye arasında önemli bir bağ var. Mutfak kültürü bunun örneklerinden biri. Arnavut tatlılarının neredeyse hepsi Osmanlı'dan kalma. Mutfağımız hem yemekler hem de tatlılar konusunda Türk mutfağından etkilendi.

Burada tulumba tatlısı üzerinde durmak gerek. Günümüzde tulumba Arnavutların damak tadına göre hazırlanıyor. Arnavutlar, şerbetli tatlılara düşkün. Bu yüzden tulumba da bol şerbetli olarak yapılıyor. Hazırlanışında değişiklik olsa da, Osmanlı'dan gelen bu tatlar bugün de rağbet görüyor," şeklinde konuşuyor.  

Hoşaf çok önemli bir yere sahip

Tatlıların ağırlıklı yer tutmadığı Bulgar mutfağında da, günümüzde en çok yapılan ve sevilen yemekler, Osmanlı mutfağından yadigar. Bugün Bulgar sofralarını zenginleştiren bu tatlar ortak kültürün simgesi.

Baklava bir Türk tatlısı olsa da, ülkede en sevilen lezzetlerden. Yanı sıra bayramlarda da mutlaka baklava yeniyor. Şerbetli tatlıların yanı sıra, Türk içeceklerinin de yaşadığı Bulgaristan'da, hoşaf çok önemli bir yere sahip.  

Sütlaç, köfte, sarma…

Ayrıca Bulgaristan’da, Türkçe adıyla bugün de yaşatılan tatlılar arasında sütlaç, künefe, kadayıf, baklava, tulumba yer alırken; yemeklerde de dolma, köfte, kebap, imambayıldı ve sarma bulunuyor.  

 

 

Rina Gurgule yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 17:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26