Tiran'da Şemseddin Sami Sempozyumu (video)

Tiran, Arnavut asıllı yazar Şemseddin Sami'yi konu alan bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Uluslararası sempozyuma, Kosova ve Arnavutluk'un yanı sıra Türkiye’den de akademisyenler katıldı. Sempozyumda, iki toplumun aydını olarak isimlendirilen Şemseddin Sami'nin eserleri değerlendirildi.

Tiran'da Şemseddin Sami Sempozyumu (video)

Arnavutluk'un başkenti Tiran, “İki Toplumun Aydını: Şemseddin Sami” konulu uluslararası sempozyuma kapılarını açtı. Arnavutluk Ulusal Müzesi'nde hayata geçirilen sempozyum; Tiran Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Trakya Üniversitesi ve Tiran Üniversitesi tarafından düzenlendi.

İki gün süren sempozyumun açılışına Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Tiran Üniversitesi Tarih ve Filoloji Fakültesi Dekanı Valentina Duka, akademisyenler ve diğer konuklar katıldı. Sempozyumda yapıtlarıyla Osmanlı'nın son dönemine damga vuran Arnavut asıllı yazar Şemseddin Sami'nin hayatı ve eserleri masaya yatırıldı.

"İki toplumun aydını" olarak adlandırılan Şemseddin Sami, 1850'de Arnavutluk'un Ergiri şehrine bağlı Fraşir köyünde dünyaya geldi. Sami, ilk Türkçe roman "Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat", ilk Türkçe ansiklopedi "Kamus-ül Alam" ve modern anlamdaki ilk geniş kapsamlı Türkçe sözlük olan "Kamus-i Türki"nin yazarı. Sempozyumun konuşmacılarından olan Prof. Dr. Enver Töre de Sami'nin her iki ülke için önemine dikkat çekti.

Tiran Üniversitesi Tarih ve Filoloji Fakültesi Dekanı Valentina Duka da, Şemseddin Sami’nin Arnavutluk'ta daha iyi tanınması için bu çalışmaların daha da artması gerektiğinin altını çizerken, şu sözleri söyledi: “Bu sempozyumun organizatörlerınden biri olmak gurur verici. Şemseddin Sami Arnavut halkının yeniden doğuşunda büyük rol oynamış bir kişidir. Fraşeri kardeşlerin ortancası olan Şemseddin, Arnavutluk’ta belki de en az tanınan kardeşlerdendir. Çünkü bu konuda çok az akademik çalışma vardır. İşte bu yüzden böylesi organizasyonlara daha çok ihtiyaç var. Türk – Arnavut ortak çalışmaların sonucunda daha fazla akademik araştırmaların yapılacağına inanıyorum.”

Tiran'daki "İki Toplumun Aydını: Şemseddin Sami" sempozyumu, Türk edebiyatına yaptığı büyük katkılarıyla bilinen yazarın doğum gününe adandı.

 

Gençer Tatar

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2016 Salı 16:24 Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 16:24
banner25
YORUM EKLE

banner26