Tiran'da çömlekçilik Argon Usta'dan soruluyor (video)

Tiran'da 4 asırdır aile geleneğini sürdüren bir çömlek ustası olan Agron Fuşa, babasından öğrendiği mesleğin inceliklerini anlattı.

Tiran'da çömlekçilik Argon Usta'dan soruluyor (video)

 

Ayak darbeleriyle dönen tezgâhta, sabırla ve özenle çamura şekil veren eller, ortaya kimi zaman bir vazo, kimi zaman da bir testi çıkartıyor. Yıllardır çömlekçilikle uğraşan Agron Fuşa, çömlek sanatını babasından öğrenmiş.

Bir aile geleneği olarak sürdürdüğü çömlekçilik sanatı hakkında Agron Usta şu ifadeleri kullandı: "Toprağın asırlar sonrasına kalacak bir eser olmasını sağlıyorum. İlk önce kili eliyorum, sonra iyice yoğuruyorum. Böylece çamuru elde ediyorum. Dört yüz yıllık geleneği yaşatmaya çalışıyorum. Mesleği babamdan öğrendim. 4-5 kuşaktır aynı işi yapıyoruz. Meslek olarak icra ettiğim çömlek sanatını çok seviyorum."

Başkent Tiran'a 10 km uzaklıktaki atölyesinde işliyor çamuru Agron Usta. Çamurun bir sanat eserine dönüştürmek için her gün tezgahının başına geçiyor. Ellerini suyla buluşturarak çamuru istediği kıvama getiriyor, ardından çamuru tezgaha koyarak elleriyle çömlekleri şekillendirmeye başlıyor.

Agron Fuşa, para saklama kutusu, vazo gibi çömlekleri 5 ile 10 dakikada arasında tamamlıyor. Atalarından öğrendiği mesleği anlatırken çamuru işlemeye devam ediyor. Çömlek hazır hale geldiğinde ise üzerine farklı süslemeler yapıyor.

Seramik halini alan çömlek, güneşte ve gölgede yaklaşık iki hafta kurutuluyor. Çoğunlukla sipariş üzerine çalışan Agron Usta'nın hazırladığı çömlekleri turistler hediyelik olarak alırken, kimi yöresel restoranlar da yemek pişirmek için kullanıyor.

 

 

Rina Gurgule yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 09:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26