Tiran'da büyük bir tarih sergileniyor (video)

Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın simgelerinden biri olan Ulusal Tarih Müzesi, görkemli binası ve koleksiyonlarıyla turistlerin ilgi odağı oluyor.

Tiran'da büyük bir tarih sergileniyor (video)

Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Ulusal Tarih Müzesi, ülkenin binlerce yıllık tarihine ışık tutuyor. Ülkenin en büyük müzesi olan yapı İskender Bey meydanında bulunuyor. Oldukça zengin ve etkileyici bir koleksiyona sahip müze binasıyla da dikkat çekiyor.

1981'den bu yana hizmet veren müzede arkeolojik bulgular, resimler, heykeller ve fotoğraflardan oluşan 3 binden fazla eser mevcut. Müze İlkçağ, Ortaçağ, Rönesans, Bağımsızlık, Heykel, II. Dünya Savaşı, Komünizm Dönemi ve Azize Teresa olmak üzere toplam 8 bölümden oluşuyor.

Ulusal Tarih Müzesi Müdürü Melsi Labi, müze hakkında şunları söyledi: “Müzemizde binlerce yıllık tarihimiz var. Ama bunları korumakta gerçekten güçlük çekmekteyiz. Şu anda bunun için çalışmaktayız. Bize gelen arkeolojik bulgular maalesef gerektiği gibi restore edilemiyor. Bunu ancak bu işten anlayanlar görebiliyor. Daha çok ziyaret edilmesi gerek. Bin yıl önceki nesneyi gözlerinizle görmek mükemmel bir histir. Sivil toplum kuruluşları daha fazla etkin olmalı, insanları müzeye teşvik etmeliler.”

Osmanlı dönemi yazmaları da sergileniyor

İlkçağ bölümünde müzenin en zengin nesneleri bulunuyor ve 585 tarihi eser sergileniyor. 4. ve 8. yüzyıllara ait ve Arnavutluk’un çeşitli yerlerinde arkeolojik kazılar sonucu bulunan çok sayıda nesne var. 6. ile 15. yüzyıllar arası bulguları da Ortaçağ bölümünde görmek mümkün...

Osmanlı dönemlerine ait el yazması eserler ve haritalar da müzede ilgi çeken parçalardan. Bağımsızlık Dönemi, 1912 ile 1939 yıllarına ait belgeler ve fotoğraflarla anlatılıyor. Bağımsızlık Bildirgesi, lider İsmail Kemal’in kullandığı bayrak, kılıcı ve saati de sergilenen parçalar arasında. Dönemin Arnavut gazetelerinden örnekleri de müzede görmek mümkün.

Müzenin bir diğer zengin bölümü de heykeller bölümü. Antik Yunan karakterlerinin büstlerinin yanında, Arnavutlar'ın kahraman olarak gördükleri komutan İskender Bey’in de heykelleri bulunuyor. Kılıcı ve miğferi olduğu iddia edilen parçalar da bu bölümde yer alıyor.

Tiran Ulusal Tarih Müzesi Arnavutluk'un tarihine yakından bakmak isteyenlere kapılarını açık tutuyor.

 

Gençer Tatar haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2016 Perşembe 15:17 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 15:17
YORUM EKLE

banner19

banner36