Tiran Ethem Bey Camii Restore Edilecek (Video)

TİKA, Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanlığı İşbirliğiyle, başkent Tiran'ın sembollerinden Ethem Bey Camii'nin restorasyon projesini de gündeme aldı. 19’uncu yüzyılda inşa edilen cami, uzun yıllar müze olarak kullanılsa da 26 yıldır ibadete açık.

Tiran Ethem Bey Camii Restore Edilecek (Video)

Balkan yarımadasının güney ülkesi Arnavutluk'ta Osmanlı mirası eserlerden biri de Ethem Bey Camii. Tiran'daki en önemli Osmanlı eseri olan caminin inşasına 1793 yılında, Arnavutluk Valisi Barçınlı Süleyman Paşa'nın torunu olan Molla Şaban Bey tarafından başlandı. Ancak Molla Şaban Bey'in vefatının ardından uzun yıllar caminin inşası tamamlanamadı. Yaklaşık 10 yıl sonra sonra oğlu Ethem Bey, inşa sürecini tekrar başlattı ve tarih 1819'u gösterdiğinde Ethem Bey Camii Tiran’da yükseldi.

Osmanlı’nın Balkan coğrafyasındaki nadide eserlerinden olan Ethem Bey Camii çok az restorasyon geçirerek bugüne kadar ayakta kalmayı başardı. Sekizgen şeklinde tek kubbeli yapının iç ahşap revakları ve duvarları renkli ağır kalem işi nakışlarla süslü. Balkanlar'da yaygın olan bir sanat anlayışı olan bu izler, Osmanlı döneminin mimari usullerine de işaret ediyor.

Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan başvaiz Lauran Luli, Ethem Bey Camii’nin tarihi hakkında şu şekilde konuştu: “Tarih 1819'u gösterdiğinde Ethem Bey Camii’nin inşası tamamlandı ve inşa tarihinden bu yana mabedin yaklaşık yüzde 90'ı bugüne kadar korundu. Minber, mihrab, duvarları ve işlemeri tamamen orijinaldir. Ayrıca inşaatının tamamlanmasından 1967 yılına kadar da ibadete açıktı. Fakat komünist rejim döneminde bütün dinler yasaklandı ve çoğu ibadethane yıkıldı. 1990'a kadar müze olarak kullanılan Hacı Ethem Bey Camii, komünist rejimin devrilmesi ile yeniden ibadete açıldı ve cami olarak kulanılmaya başlandı.”

Komünist rejim camileri yıktı

Arnavutluk'un karanlık yılları olarak adlandırılan komünizm yıllarında birçok cami yıkıldı ya da ateşe verildi. 1967 yılında din tamamen yasaklandı ve ülke, ateist olarak ilan edildi. Bu yıllarda Ethem Bey Camii’nin çevresindeki külliye, medrese, Osmanlı mezarlığı, Arnavut valilerinin türbeleri şehir dokusuna uymadığı gerekçesiyle yıkıldı.

Başvaiz Lauren Luli, o karanlık günler hakkında şunları söyledi: “Ethem Bey Camii çok şanslıydı. Arnavutluk'ta yüzlerce, hatta binlerce cami yıkıldı. Fakat Allah'tan bu caminin içine dokunulmadı ve orijinal haliyle bugünlere kadar geldi. Belirli dönemlerde çok küçük restorasyonlar geçirdi. Ama çok çok az müdahale edildi. Çünkü çok eski bir yapı ve usta bulmak da çok zordu. Sadece alt kısımları beyaza boyandı, çok yıpranmıştı çünkü. Fakat caminin restore edilmesi gerekiyor. Güçlendirilmesi lazım. Bu konuda da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanlığı’yla işbirliği içerisindeyiz."

Caminin kuzeyindeki giriş kapısının sağ tarafında Ethem Bey'in, sol tarafında ise hanımının mezarı yer alıyor. Caminin hemen yanında yine Ethem Bey tarafından inşa edilen saat kulesi yükseliyor.

Tiran'da yaşayan Müslümanlar için büyük öneme sahip Ethem Bey Camii Arnavutluk'a gelen turistlerin mutlaka uğradıkları adreslerin başında geliyor.

 

Gençer Tatar

Yayın Tarihi: 13 Nisan 2016 Çarşamba 14:22 Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 14:22
banner25
YORUM EKLE

banner26