TİKA'dan 3 dilde Kudüs kılavuzu (Video Haber)

Farklı coğrafyalarda olduğu gibi Doğu Kudüs ve Filistin topraklarında çeşitli projeler hayata geçiren TİKA, Mescid-i Aksa'nın tanıtıldığı bir kılavuz hazırladı.

TİKA'dan 3 dilde Kudüs kılavuzu (Video Haber)

 

Doğu Kudüs'de ve Filistin topraklarının genelinde farklı alanlarda yürüttüğü projelerle, bölge kalkınmasında etkin bir rol oynayan Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kudüs'te yeni bir projeye daha imza attı. Proje kapsamında; Filistinli akademisyen topluluğu olarak bilinen Passia düşünce kuruluşunun araştırmaları ve TİKA'nın sağladığı finansman desteği ile Mescid-i Aksa'yla ilgili kapsamlı bir rehber oluşturuldu.

TİKA, kılavuzun tanıtımı için Doğu Kudüs'te farklı kesimlerden çok sayıda üst seviye yetkilinin ağırlandığı bir yemek düzenledi. Yemeğe Kudüs müftüsü, Filistin yönetimi yetkilileri ve akademisyenlerin yanı sıra Türkiye Kudüs başkonsolosluğundan yetkililer ve Türkiye'den TİKA delegesi de katıldı. Etkinlik sırasında Türkiye'de bulunan büyükelçi Şakir Özkan Torunlar adına Türkiye'yi temsilen konuşan başkonsolos yardımcısı Elvan Hacıefendioğlu, TİKA'nın bölgede yürüttüğü projelerin önemine değindi.

Sözkonusu kılavuzda; 144 dönümlük alana yayılan Mescid-i Aksa'nın avlusu içindeki tüm eserlere ilişkin tarihî ve dinî bilgiler teferruatlı bir şekilde anlatılıyor. Kılavuz, bir çok dini mezhep ve kültür için önemi olan bölgeye ilişkin en doğru bilgilerin yayılması gayesini taşıyor. Arapça, İngilizce ve Türkçe yayımlanacak olan kılavuz, Mescid-i Aksa'nın tanıtımında önemli bir ihtiyacı karşılayacak.

 

 

Ediz Tiyanşan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 15:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13