Tevazuu mimarlığından daha büyük (Video Haber)

İstanbul'u ve Osmanlı coğrafyasını süsleyen camilerin çoğunda imzası bulunan Devlet-i Âliyye'nin başmimarı Sinan ardında 375 eser bıraktı.

Tevazuu mimarlığından daha büyük (Video Haber)

 

Osmanlı'nın en görkemli çağı olan 16. yüzyılda İstanbul'u gerçek bir şehir yapan eserler inşa eden, büyük mimar Koca Sinan; Yavuz Sultan Selim, Kanunî Sultan Süleyman, 2. Selim ve 3. Murat’lı senelerde sanatıyla taşları konuşturdu. 1490'da Kayseri’nin küçük bir köyünde, bir duvarcı ustasının oğlu olarak hayata gözlerini açan Mimar Sinan'ın, 17 yıllık yeniçerilik serüveni Kanunî'nin Boğdan seferiyle bitti. Koca Sinan'ın, ordunun Prut nehrini geçmesi için yaptığı köprü, olağanüstü dehâsının önünü açtı.

Tevazuu mimarlığından daha büyük

Mimarî dehasıyla çok geçmeden sarayın başmimarlığına yükselen Koca Sinan, ardından bugün de dünyanın hayranlıkla seyrettiği eserler vermeye başladı. Mimar Sinan, hanlar, hamamlar inşa etse de tevazuundan asla bir şey kaybetmedi. Öyle ki, her biri ustalık gerektiren eserlerini büyük bir alçakgönüllülük ile "çıraklık" ve "kalfalık" olarak isimlendirdi. Yarım kubbeleriyle rönesans mimarlarının rüyasını gerçekleştirdiği Şehzadebaşı Camii, Mimar Sinan'ın "taşı dize getirdiği eser" olarak tarihe geçti. İstanbul'da Fatih semtini aydınlatan ve yapımı 1548'de tamamlanan Şehzade Camii, Mimar Sinan'ın çıraklık eseri olarak büyük önem taşıyor. Osmanlı tarihini taşa kazıyan Mimar Sinan, Şehzâde camisini Kanûnî Sultan Süleyman'ın emri ile genç yaşta ölen Şehzâde Mehmed için yaptı.

Mimar Sinan'ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii, Osmanlı mimarisinin klasik örneklerinden biri. Kanûnî Sultan Süleyman adına 1550-1557 tarihleri arasında yapılan cami, geçirdiği doğal afetlere rağmen 500'ü aşkın senedir İstanbulluları tarihî yarımadadan selamlıyor. Görülmemiş teknikler ile asırlar sonrasına miras bıraktığı şaheseri Selimiye Camii'yle Mimar Sinan, Osmanlı kültürünü yüzyıllar sonrasına taşıdı. 1568 yılında yapımına başlanan Selimiye Camii, 27 Kasım 1574'te açılmak isteniyordu. Cami, 2. Selim'in vefat etmesi sebebiyle, 14 Mart 1575'te ibadete açılabildi.

Geride 375 eser bıraktı

İhtişamlı yapıları, görkemli mimarî eserleriyle Osmanlı'nın dehası Mimar Sinan kendi kabrini de elleriyle inşaa etti. Osmanlının baş mimarının kabri de hayatı kadar mütevazi... Koca Sinan, 1588'de hayata veda etti. Türbesi bugün kendi eseri olan ve İstanbul'un en önemli eserlerinden biri, Süleymaniye Camii'nin hemen yanı başında yer alıyor. İstanbul’u hâlâ tepeden izleyen kabirdeki kitâbede, Koca Sinan'ın tek istediğinin hayır duaları olduğu görülüyor.

Mimar Sinan geride 92 cami, 52 mescit, 57 medrese, 22 türbe, 17 imaret, 3 hastane, 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray ve 48 hamam olmak üzere toplam 375 eser bıraktı.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2013, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13