Terzi köprüsü 6 asırdır direniyor (Video)

Kosova'nın batısındaki Yakova şehri, köprüleri, medreseleri, cami ve tekkeleriyle İslam şehrinin canlı bir örneği..

Terzi köprüsü 6 asırdır direniyor (Video)

 

Kosova'da Priştine ve Prizren'den sonra kültür varlıklarıyla öne çıkan bir başka şehir Yakova. Balkanlar'da tarihi eserleri ile ilgi çeken şehirlerden biri olan Yakova, tekkeleri, camileri, köprüleri, çarşıları ve evleri ile Osmanlı mimarisinin izlerini muhafaza ediyor.

Mimari yapısı ve tarihi eserleri ile öne çıkan ve geçmişi bugüne taşıyan Yakova, 100 bini aşkın nüfusa sahip. Yakova'da Arnavut, Türk, Roman ve Boşnaklar bir arada yaşıyor.

Şehrin hemen girişinde, Kosova'nın en özel kültür anıtı Terzi Köprüsü göze çarpıyor.  15. yüzyılda Osmanlı idarecileri tarafından inşa edilen köprü 11 kemerden oluşuyor. Prizren ve Yakova arasındaki köprünün altından Erenik nehri geçiyor. Bistrazin Köyü yakınlarındaki Terzi Köprüsü Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden biri.

Prizren'deki taş köprüyü andıran Terzi Köprüsü, maalesef onun kadar şanslı değil. Zira köprü neredeyse yıkılmak üzere. 80'li yıllarda restore edilen köprünün eski görünümüne kavuşması için yeniden onarılması gerekiyor.

“Bu ev ve türbe dedelerimizden kalma önemli bir yapı”

Osmanlı dönemine ait eserlerle bezeli Yakova'da 3 asrı geride bırakan çarşı, şehirde adeta zamanın durduğu yerlerden. Şehrin merkezindeki çarşı zanaatkârlarıyla özel bir dokuya sahip. Kosova Savaşı sırasında yakılan çarşı, şehirdeki birçok yapı gibi yeniden inşa edildi.

Bugünlerde taşları yenilenen çarşının restorasyonu UNESCO tarafından gerçekleştiriliyor. Yakova'nın kuruluşunu simgeleyen ve şehrin en hareketli bölgesi olan çarşı, ziyaretçilerin de uğrak noktası.

Yakova'nın her mahallesinde Osmanlı evlerini andıran han evleri ve türbeler bulunuyor. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bu yapılar, Yakova geleneğinin bekçileri. Meriban Horosani Hadri’nin evi de 3 asırlık geçmişi bugüne taşıyan eserlerden. Meriban Horosani Hadri’nin torunları şunları söylüyor: "Bu ev ve türbe dedelerimizden kalma önemli bir yapı ve yaklaşık 300 yıl önce inşa edildi. Savaştan sonra ev ve türbeyi restore ettik. Yakova’daki evlerin çoğu aynı ve eski Osmanlı evlerini andırıyor.

Gelenek ve göreneklerimize göre burada türbeler ve tekkeler ayrı bir öneme sahip. Kosova ve Arnavutluğun yanı sıra yurt dışından gelen ziyaretçilerimiz çok fazla. Bizler de bu geleneği sürdürmeye çalışıyoruz."

Horasani ailesine ait han evinin avlusunda ise Şeyh Hasan Ali'nin türbesi bulunuyor.  1895'de inşa edilen türbe, savaş sırasında evle birlikte yanmış. Aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen türbede aile fertlerinin kabirleri de bulunuyor.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 14:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26