Teravihi sevdiren uygulama: Enderun teravihi (video)

Bu Ramazan ayında İstanbul'un 21 ayrı noktasında enderun usûlü teravih namazı farklı tarihlerde, Eyüp Sultan ve Sultanahmet Camii'lerindeyse her gece kılınıyor.

Teravihi sevdiren uygulama: Enderun teravihi (video)

Ramazan gecelerinde kılınan enderun usûlü teravih, Osmanlı'dan günümüze gelen bir gelenek. Enderun teravihi, ismini, Osmanlı saray eğitim kurumu Enderun'dan alıyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nuri Uygun enderun usûlü teravih hakkında şu bilgileri verdi: "Osmanlı döneminde padişahların eğitim yerleri dediğimiz saray içindeki enderun mekteplerinde ve saray içindeki camide, daha sonra da selâtin cami dediğimiz sultanların yaptırdığı büyük camilerde bir şölen gibi kılınmaya başlanmıştır enderun teravihleri. Enderun usûlü teravih namazları alıştığımız üslûptan farklı bir şekilde eda ediliyor. Teravihe başlarken geleneksel olarak bazı bölümlerde makamlar uygulanıyor. Selam verdikten sonraki ilk rekata kalkarken tesbihatlar okunuyor. Namazın sonundan dualar ediliyor. Mutlak olmamakla beraber ikramlar da sunuluyor. Bunlardan sonra da sohbetler oluyor."

Osmanlı döneminde Ramazan ayının vazgeçilmez geleneklerinden enderun teravihler günümüzde de hâlâ yaşatılıyor. Enderun usûlü teravihin adreslerinden biri, bu usûlün doğum yeri olan İstanbul'daki Sultanahmet Cami. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nca belirlenen İstanbul'un 21 noktasında farklı tarihlerde enderun teravih kılınıyor. Enderun teravih namazları Eyüp Sultan ve Sultanahmet camilerinde ise her gün idrak ediliyor. Şehir içi ve dışından camilere akın eden Müslümanlar, böylece bir geleneğin yaşatmış oluyorlar. Enderun usûlü teravih namazlarının önümüzdeki yıllarda da bu geleneğin yaşatılması adına devam etmesi bekleniyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 14:13
YORUM EKLE

banner19