Temellerini Fatih'in attığı üniversite (video)

Avrupa’da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olan İstanbul Üniversitesi 81’nci kuruluş yılını kutluyor. Üniversite'nin resmi açılış tarihi 1933 ancak Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Darülfünun'un devamı olan üniversitenin temellerinin atılması İstanbul'un fethine dek uzanıyor.

Temellerini Fatih'in attığı üniversite (video)

İstanbul Üniversitesi, Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran mezunlarıyla uzun yıllardır eğitime yön veren kuruluşların başında geliyor. Üniversitenin geçmişi İstanbul'un fethedildiği 15. yüzyıla kadar uzanıyor.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u evrensel bir bilim merkezine dönüştürmek isteği ile temellerini attığı üniversite, Sultan Abdülmecid'in 1846'daki fermanıyla Darü'l Fünun, yani Bilgilerin Evi adı ile açıldı.

O dönem geleneksel eğitim kurumlarının yanında, Batılı tarzda bir üniversite kurmak amacıyla açılan Darü'l Fünun, yıllar içinde pek çok dönüşüm yaşadı. 1900 ve 1919 yıllarında önemli reformlar geçiren Darü'l Fünun, cumhuriyetin ilk yıllarında da faaliyetini devam ettirdi.

18 Kasım 1933'e gelindiğindeyse yeni ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermesi için düzenlenen programıyla Darü'l Fünun, İstanbul Üniversitesi adıyla hizmet vermeye başladı.

Beyazıt yerleşkesi, yapıları, köşkleri, Beyazıt kulesi, Mustafa Kemal ve Gençlik Anıtı'yla geçmişine sahip çıkan İstanbul Üniversitesi, Türkiye'nin tarihini geleceğe taşımaya devam ediyor.

Avrupa'da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olan İstanbul Üniversitesi, dünya çapında en köklü 500 üniversite arasında yer alıyor. Bugün, kurulduğu Beyazıt kampüsünün yanı sıra İstanbul'un pek çok yerinde fakülteleri bulunan üniversite her yıl farklı alanlarda binlerce mezun veriyor.

 Hamza Türkyılmaz haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2014 Perşembe 12:22 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 12:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26