Temel Sinema Eğitimi Atölyesi usta isimleri ağırlıyor (video)

Sinefesto ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi tarafından hayata geçirilen Temel Sinema Eğitimi Atölyesi, çalışmalarına başladı. Atölyedeki eğitimler senaryo, görüntü, kurgu ve oyunculuk başlıklarında düzenleniyor.

Temel Sinema Eğitimi Atölyesi usta isimleri ağırlıyor (video)

2011 yılından bu yana hizmet veren sinema portalı Sinefesto ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen Temel Sinema Eğitimi atölyesi 16 Ocak'ta başladı. Sekiz hafta süresince Sultanahmet Kızlarağası Medresesi'nde hafta sonları gerçekleştirilecek olan atölye çalışmalarına mülakatla belirlenen 15 kişilik bir grup katılıyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen derslerin içeriğiyse senaryo, görüntü, kurgu ve oyunculuk başlıkları altında toplanıyor.

Uygulamalı eğitimlerin ağırlıkta olduğu atölye, sinemanın temel dinamiklerinin kavranması ve pratiğe hızlı geçiş yapılması yönünde katılımcılara bir refleks kazandırmayı hedefliyor. Sinefesto yönetim kurulu başkanı Muhammed Uyar, eğitimleriyle alakalı şu ifadeleri kullandı: “Birçok sinema atölyesi var ama insanlar hangi dalda ilerlemeleri gerektiğini bilmiyorlar. Bu düşünceden yola çıkarak hazırladık bu eğitimleri. Toplam 4 başlıkta işleniyor. Oyunculuk içine oyuncu yönetmenliğini de eklemiş olduk.”

Usta isimler de atölye kadrosunda

Atölye çalışmaları kapsamında verilen görüntü ve yönetmenlik dersi eğitmenliğini Muhammet Erkam Bülbül üstleniyor. Bülbül, dersler hakkında şu bilgiyi verdi: "Görüntü teknikleri bugün geldiği aşamaya nasıl ulaşmış, bunun üzerine bir araştırma yapıyoruz. Elbette kursun sonunda ortaya hemen bir yönetmen çıkmayacaktır. Ama görüntünün ve yönetmenliğin ne olduğunu bilen ve bunların arasındaki farkı, birlikte çalışmalarının gerekliliğini bilen, ışıkla oynamayı bilebilecek ve kendi kabiliyeti doğrultusunda ilerleyebilecek arkadaşlar çıkacaktır.”

Temel sinema eğitimi atölyesi usta isimleri de ağırlıyor. Yönetmen Sinan Çetin, "Diriliş Ertuğrul" dizisinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ ile yönetmeni Metin Günay’ın yanı sıra Yeşilçam’ın emektar oyuncusu Serdar Gökhan, genç kuşağın başarılı ismi Mustafa Kara bu isimler arasında yer alıyor.

Atölye bitiminde ise öğrencilerin 4 kısa film ve belgesel çalışmasına imza atması hedefleniyor. Bununla birlikte atölye çalışmalarının gelecek aylarda uzmanlık alanlarına ayrılarak devam ettirilmesi planlanıyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2016 Salı 17:00 Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner26