Tekne orucu tutan çocuklar Eyüp'te iftar etti (video)

'Tekne orucu' tutan çocuklar Eyüp Sultan Meydanındaki iftar sofrasında buluştu. Öğle ezanıyla oruçlarını açan çocuklar, Hacivat ve Karagöz gösterisini birlikte izledi.

Tekne orucu tutan çocuklar Eyüp'te iftar etti (video)

Yaşları 4 ile 8 arasında değişen 50'ye yakın çocuk iftar sofrasında bir araya geldi. Anadolu geleneği olarak bilinen “tekne orucu” tutan çocuklar, öğle ezanın okunmasının ardından oruçlarını açtı. Ramazan topu yerine balon patlatıldı, Ramazan ayına özgü tatlar ikram edildi, Hacivat ve Karagöz gösterileri yapıldı.

Ramazan coşkusunu çocuklar hep birlikte yaşadı. Eyüp Sultan Belediyesi Başkanı Remzi Aydın, etkinlikle ilgili şu şekilde konuştu: “Yapılan bir uygulamaydı. Oradan aklımıza geldi. Unutulmak üzereydi. Onu unutturmamak adına bu projeyi gerçekleştirdik. Amacımız çocuklarımızın oruca, Ramazan ayına alıştırılması, orucun sevdirilmesi..."

Ramazan ayı boyunca devam edecek

Öğle ezanının okunmasıyla birlikte iftar sofralarında buluşan çocuklar oruçlarını hurma ve su ile açtı. Çocuklar için tekne orucu, Ramazan ruhunun en önemli parçası oldu. Geleneksel Karagöz - Hacivat oyunu ile Keloğlan ve Nasreddin Hoca gösterileri Eyüp Sultan Meydanı'na kurulan alanda, çocuklara coşku dolu anlar yaşattı.

İftar öncesinde yapılan etkinlikler ile eğlenen çocuklar, iftardan sonra geleneksel tatları denedi. Etkinlik, çocukların hem Ramazan ayına alıştırılması hem de oruç tutmayı sevdirilmesi amacıyla hayata geçirildi. İstanbul'da bir ilk olma özelliği taşıyan tekne orucu uygulaması Ramazan ayı boyunca 12.30-13.30 saatleri arasında Eyüp Sultan meydanında kurulan alanda çocukları bekliyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 10:55
YORUM EKLE

banner19

banner13