Tayland'daki Osmanlı Camii restore edildi (video)

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki Bang Uthit Camii'nin Türkiye için anlamı çok büyük. Mabedin hikayesi bir asır öncesine kadar gidiyor. Kapısının üzerinde Osmanlı Devlet Nişanı bulunan cami, TİKA projesiyle restore edilerek yeniden Bangkok halkının hizmetine sunuldu.

Tayland'daki Osmanlı Camii restore edildi (video)

Tayland'da Müslümanlar'ın yoğun olarak yaşadığı bölgede bulunan Bang Uthit Camii, mimari yapısı olarak küçük olsa da Türkiye için büyük anlam taşıyor. TİKA'nın restore ettiği caminin hikayesi bir asır öncesine uzanıyor.

TİKA yetkilisi Doç. Dr. Halil İbrahim Erdal, Bang Uthit Cami ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Bundan 130 yıl önce Bangkok’ta yaşayan Müslümanlar o zaman tahtta olan Sultan 2. Abdülhamid Han'a bir mektup yazarlar. 2. Abdülhamid Han'dan bir himaye talepleri olur, bir de hilafete bağlılıklarını bildirirler. Padişah buradaki Müslümanların himaye talebini kabul eder ve bir Osmanlı armasını da hediye olarak gönderir. Bu himayesini simgelemek adına burada bulunan caminin üzerine bu amblemi işlerler."

Ancak o dönemde arma sadece bu camide değil, o dönem inşa edilen tüm camilerin giriş kapılarının üzerindeydi. Osmanlı Devleti'nin ardından Tayland'da bu uygulamaya son verildi. Zamanla bu armalar kayboldu ancak Bang Uthit Camii'ndeki arma bir istisna olarak kaldı. Bangkok’ta Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgede bulunan cami bugüne kadar önemli bir tahribat görmeden sade mimarisi ve girişte bulunan Osmanlı arması ile halen ayakta.

Bölge halkı teşekkür etti

Türkiye, bir asrı aşkın süre önce bulunan mührü daha da kalıcı hale getirmek için harekete de geçerek, camiyi restore ettirdi. Çalışmayı Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) gerçekleştirdi. Halil İbrahim Erdal mabedin restorasyonuyla alakalı hissiyatını şu cümlelerle ifade etti: “100 yıl önce ecdadımız Osmanlı ben sizin arkanızdayım mesajı veriyor. Himayesi altına alıyor. Müslümanlar da hilafete, Osmanlı'ya bağlılıklarını ifade ediyorlar. 100 yıl sonra yine Türk torunları olarak biz buraya geliyoruz. Buraya geldiğimizde cami çok eskimiş bir haldeydi. Biz şu an bu caminin restorasyonu tamamlamış bulunuyoruz, mutluyuz, çok sevinçliyiz. "

4 ayda biten restorasyonun ardından cami Cuma namazı ile beraber yeniden ibadete açıldı. Cami cemaati de restorasyondan dolayı çok mutlu olduklarını söylediler. Türkiye'ye teşekkür eden bölge halkı; "Türkiye’ye, TİKA’ya çok teşekkür ediyoruz. Camimiz çok güzel oldu. Öncesinde camimizde çok çok büyük sorunlar vardı. Hemen herşeyi sorunluydu. Türkler camiyi gelip gördü ve restorasyonunu yaptı. Çok teşekkür ederiz." dediler.

Caminin restorasyonu sıradan bir çalışmadan çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Yüzyıl önce binlerce kilometre uzaklıktaki bu topraklara vurulan mühür, artık daha da kalıcı hale geldi. Cami ayakta kaldığı sürece de mesafe tanımayan gönül bağı kopmayacak.

Bangkoklu Müslümanlar'ın Türkiye’ye olan sevgilerinin somut simgesi olan Bang Uthit Camii'nin restorasyon süreci cami derneğinin Türkiye'den talebiyle başladı. Büyükelçiliğe iletilen talep değerlendirilerek TİKA görevlendirildi. Tayland İslam Merkezi Dış İlişkiler Sorumlusu Narong Vongsumıtr, restorasyona başvuru sürecini şu sözlerle anlattı: “Türkiye’nin büyükelçisi sayın Bülent Tulun’u çocuklar için düzenlenen bir etkinlik için camiye davet ettik. O da cami dışındaki armayı gördü. Bana, 'Türkiye’den ne istiyorsanız söyleyin' dedi. Ben de caminin restore edilmesini istedim. Çünkü çok eskiydi. Yağmur yağdığında çatıdan içeri akıyordu. Namaz kılınamıyordu. Böylece restorasyon süreci başladı.”

4 ayda bitti restorasyon

Projenin onaylanmasının ardından çalışmalar dört ay önce başladı. TİKA restorasyon uzman yardımcısı Mehmet Bünyamin Bilir, yapılan tadilatla ilgili şunları söyledi: "Projeye başlarken bazı kısıtlamalarımız vardı. Bunlardan belki de en önemlisi muson yağmurlarıydı. Yağmurlar başlamadan önce dış mekan çalışmalarının tamamının bitirilmesi gerekiyordu. Öncelikle akan çatının tamamen değiştirilmesi, iç sıvalarının yapılması, iç mekanın yeniden boyanması, dış mekan sıva ve tadilatlarını yapıp hazırlanması gerekiyordu. Öncelikli olarak bunlardan başladık. Mevcut dış cephedeki giriş kapısının üzerinde yer alan Osmanlı arması zımpara ile ovalanıp temizlenip altın varak katılması suretiyle koruma altına alınmış oldu. Mihrabı, minberi olmayan camiye yine Türkiye'den getirdiğimiz mermerlerle mihrap, kürsü ve minber yaptırdık ve son olarak kalem işleriyle caminin iç tezyininin gerçekleştirdik.”

Restorasyon kapsamında camiye bazı eklemeler de yapıldı. Asma katla bir kadın mahfili oluşturuldu. Cami dışındaysa Selçuklu sekizgeni tarzında bir minare camiye eklendi. Bu çalışmayla Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izleri Bangkok Uthit Camii'ne işlendi.

Çalışmalar cami binası ile sınırlı kalmadı. Camiye ait diğer bölümler de elden geçirildi. Abdesthaneleri yenilendi, yüksek dış duvarlar kısaltıldı. 4 ay gibi kısa bir sürede bitirilen cami, ibadete açıldı. Caminin restorasyonu Tayland’da yaşayan ya da ülkeye gelen Türk vatandaşlarınının da takdirini kazandı. Yenilenen yüzüyle Bang Uthit Camii, iki ülkenin Müslümanları arasında var olan kardeşlik bağlarını hatırlatmaya ve dostluk köprülerini kurmaya devam edecek.

 

 

Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 11:59
banner12
YORUM EKLE

banner19