Tatavin'de tarihe müzikli bir yolculuk (video)

Tunus’ta Berberilerin yaşadığı Tatavin şehrinde mimariye doğru yapılan müzikli bir yolculuk olarak tanımlanan bir festival düzenlendi. Festival Berberilerin geleneksel müzik ve danslarını buluşturuyor.

Tatavin'de tarihe müzikli bir yolculuk (video)

 

Tunus'un Tatavin şehrinde müzik eşliğinde tarihe doğru bir yolculuk olarak anılabilecek bir etkinlik düzenlendi. Geçmişte Berberilerin yaşadığı bir merkez olarak bilinen Tatavin zengin bir kültüre sahip. Şehirde her yıl düzenlenen Kusur Festivali'nin amacı Berberilerin köklü tarihi ve kültürüne ışık tutmak.

Tatavin'in merkezinden başlayan yürüyüş, Berberilerin inşa ettiği kalelere doğru yapılıyor. 15. yüzyılda Berberiler tarafından inşa edilen kaleler bölgeyi dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korumak amacıyla yapılmış.

Tunus'un yanı sıra Cezayirli yerel sanatçıların katıldığı festival bu yürüyüşle başlıyor. Berberilerin geleneksel müzikleri ve danslarını buluşturan festival, mimariye doğru yapılan müzikli bir yolculuk olarak da anılıyor.

Her yıl düzenlenen Kusur Festivali'ne çok sayıda turist de katılıyor. Özellikle kalelerin ortasındaki Chenini bölgesinin tarihi dokusu ziyaretçileri büyülüyor. Berberilerin dans ve müziklerle geleneklerini yaşattığı ve onların adetlerini yakından görmek isteyenlerin ilgi gösterdiği festival beş gün sürdü. Kusur Festivali bu yıl da renkli görüntülerle son buldu.

 Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 13:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26