Tatar kültürü Sabantuy ile yaşıyor (Video Haber)

Tatarlar'ın geleneksel bayramı Sabantuy, Bişkek'te coşkuyla kutlandı. Çeşitli yarışmaların yapıldığı kutlamalara çok sayıda Bişkek'li Tatar katıldı.

Tatar kültürü Sabantuy ile yaşıyor (Video Haber)

 

Tatarlar'ın geleneksel bayramı Sabantuy, Kırgızistan’ın başşehri Bişkek’te coşkuyla kutlandı.

Kırgız - Tatar dostluk topluluğu tarafından Bişkek yakınlarındaki Karaağaç koruluğunda gerçekleştirilen kutlamalar yağmura rağmen büyük ilgi gördü.

Genellikle ilkbaharda toprağın ekilmesinin ardından kutlanan Tatarlar'ın geleneksel ve ulusal bayramı Sabantuy, Kırgızistan’da ise Haziran ayının başında kutlanıyor.

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl Tataristan’ın başşehri Kazan’da yapılan uluslararası "Universiyada" yarışmasının ardından, 21 Temmuz’da kutlanan Sabantuy bayramı ismini "saban" yani pulluk kelimesinden alıyor.

Kırgız - Tatar dostluk topluluğu başkanı Habinulla Gazizov "Bugün Sabantuy bayramını kutluyoruz. Gelen halk da neşeyle bayram coşkusuna ortak oluyor. Koruluğun her yerinde çeşitli oyunlar ve birçok yarışma gerçekleşiyor. Bu bayram hepimizin yakınlaşmasına, samimi olmasına, birbirimizi anlamamıza yardım ediyor. Böylece Kırgızıstan’ın  gelişmesi için bir uygun yol bulacağımıza inanıyorum" dedi.

Geleneksel kıyafetlerin giyildiği Sabantuy bayramı kutlamaları Tatar şarkıların seslendirilmesi ile başladı. Dans gösterilerinin de yer aldığı kutlamalarda Tataristan’dan gelen ünlü şarkıcı Gülnaz Battalova onur konuğu olarak sahneye çıktı. Çeşitli yarışmaların renk kattığı kutlamalarda çocuklar da unutulmadı. Dağıtılan hediyelerle çocuklar bayram coşkusunu doyasıya yaşadılar.

Halen 35 bine yakın Tatar'ın yaşadığı Kırgızistan’da Sabantuy gibi ulusal bayramlarla Tatarlar örf ve âdetlerini unutmamaya çalışıyorlar.

 

 

Uğur Özen bildirdi

Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2013 Perşembe 12:59 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 12:59
banner25
YORUM EKLE

banner26