Tarihin tanığı Pakistan askerî müzesi (video)

Pakistan Ordu Müzesi 1961'den bugüne hizmet veriyor. Ravalpindi kentindeki müze; Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah 'ın balmumu heykeli ve ona ait eşyaları barındırıyor. Askeri müzede Pakistan ve Hindistan arasındaki Keşmir savaşına da özel bir bölüm ayrılmış durumda.

Tarihin tanığı Pakistan askerî müzesi (video)

Pakistan'ın Ravalpindi kentinde bulunan Pakistan Ordu Müzesi, Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın şahsi eşyalarından Keşmir Savaşı'na ait özel fotoğraflara kadar birçok nadide parçaya ev sahipliği yapıyor. Tasarımında Türkiye'deki benzeri müzeler model alınan Pakistan Ordu Müzesi, 1961'de kapılarını ilgililerine açtı. Müzenin girişinde ziyaretçileri Müslüman Pakistanlılar'ın önderi Muhammed Ali Cinnah'ın balmumu heykeli ve eski genelkurmay başkanının kullandığı 1956 model bir araç karşılıyor.

Cinnah'ın 1948'de askeri bir tören sırasında yaptığı konuşma, balmumu heykeli üzerinde o gün kullandığı orjinal kıyafetleri ile canlandırılıyor. Muhammed Ali Cinnah'tan Eyüp Han’a, Ziyaul Hak'tan Pervez Müşerref'e kadar Pakistan'ın siyasi tarihine yön veren birçok liderin portresi müzenin duvarlarını süslüyor.

Tarihe tanıklık eden birçok eser ve tarihi obje bulunuyor müzede

Müzede 1947-1948 tarihlerinde Hindistan'la yapılan Keşmir savaşının üç boyutlu yöntemler kullanarak anlatıldığı özel bir bölüm de var. Askeri müze içindeki bir özel oda, 1965 yılında Pakistan ve Hindistan arasında yaşanan savaşta Pakistan askerlerinin cephede ne tür zorluklarla mücadele ettiğini gösterebilmek için, ziyaretçilere, çocuklara, bire bir aynısı kopyalanarak yapılmış.

Keşmir Savaşı'nda kullanılan orjinal silahların göze çarptığı bölümde Pakistan Ordusu'nun cephedeki mücadelesinde savaşan askerler de mizansenlerle yaşatılıyor. Bu özel bölümle ilgili müze sorumlusu şu bilgilendirmede bulundu: "1947-1948 Keşmir savaşı tarihimiz açısından büyük önem taşıyor. Bu yüzden müzede bu bölüm özel olarak hazırlandı. Burada o günlere dair orjinal resimler ve savaşta kullanılan silahlar yeralıyor. Bunların yanında cephedeki mücadeleyi dramatik yansıtmaya çalışıyoruz. Ayrıca müzede Hindistanla yaşanan 1965 yılındaki savaştan geriye kalan ve tarihe tanıklık eden birçok eser ve tarihi obje de bulunuyor.”

Müzenin en özel bölümünü ise Pakistan'ın en büyük askeri madalyası olan "Nişan-ı Haydar" odası. Pakistan ordusu tarafından bu madalya Keşmir savaşında cesurca savaşan ve savaşın gidişatına yön veren 11 askere verildi. Müzedeki bu bölümde o askerlerin portreleri ve özel eşyaları sergileniyor.

Pakistan tarihine ışık tutan müzenin tasarımında 2009 yılında yenilenmeye gidildi ve İstanbul'daki Panorama 1453 Tarih Müzesi örnek alındı. Müzenin modernizasyonu sürecinde Türkiye'deki müzeleri de incelediklerini söyleyen müze müdürü ise şu ifadeleri kullandı: “Bu müzenin modernizasyonuna karar verilince ben Türkiye'ye gittim. İstanbul ve Ankara'daki bütün müzeleri ziyaret ederek inceledim. Bu müzeyi incelediğinizde İstanbul'daki Harbiye Askeri Müzesi'nden ve Panaroma Müzesi'nden esinlenen fikirleri görebilirsiniz. Ayrıca bu müzenin tasarımında Türkiye'deki uzmanlardan çok yardım aldım ve bunun için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Ravalpindi'deki Pakistan Ordu Müzesi Pakistan'ın siyasi ve askeri tarihine tanıklık etmek isteyenler için haftaiçi her gün kapılarını açık tutuyor.

Ravalpindi'de bir açık hava silah müzesi

Pakistan ordusuna ait askeri araç ve teçhizatlar, Ravalpindi kentinde bir başka adreste de sergileniyor. Açık Hava Silah Müzesi, Pakistanlılar'ın doğayla buluşmak için sıklıkla gittikleri Eyüp Parkı'nda bulunuyor. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği müzede Pakistan ordusuna ait kullanılmış silahlar sergileniyor. Pakistan ordusu tarafından Eyüp Parkı'na hibe edilen askeri araçların yanı sıra müzede iş makinaları ve 150 yıllık tarihe tanıklık eden silahlar sergileniyor.

Park, yeşil doğası, huzurlu ortamı ve içerisinde barındırdığı alternatif gezme seçenekleriyle Ravalpindi'nin gözde dinlenme adreslerinden. 2300 dönüm arazi üzerine kurulu park, bir botanik bahçeyi anımsatıyor. Parkta farklı kuş türlerine ev sahipliği yapan kafeslerse özellikle çocukların ilgisini çekiyor. Tavus kuşları ve Hint tavuklarını yakından gören Pakistanlı çocuklar hoşça vakit geçiriyor.

Eyüp Parkı, at ve deve sahipleri için de ekmek kapısına dönüşmüş durumda. Hayvan sahipleri, parka gelen ziyaretçilere at ve deve üstünde tur atma imkanı sunuyor. Pakistan parklarının olmazsa olmazlarından biri de maymun oynatıcıları. Eyüp Parkı'nda bulunan bu maymun, hünerlerini meraklı gözler için sergiliyor. Bazen ters takla atıyor, bazense şınav çekiyor.

Pakistan'da gelinlikler taş işlemeli

Farklı kültürlerin buluştuğu Pakistan'da bu zenginlik geleneksel kıyafetlerde de kendini gösteriyor. Bunlar arasında taş ve nakış işlemeleriyle dikkat çeken gelinlikler özel yere sahip. Dünyada haklı bir üne sahip ülkenin yerel kıyafetleri, gelişen teknolojiye rağmen hala elde yapılıyor.

Pakistan'ın renkli kültürünü yansıtan kıyafetler geleneksel desenlerle bezeli ve bu kıyafetler tüm renkleri içerisinde barındırıyor. Bu kıyafetlerden en dikkat çekeni ise gelinlikler. Nakışın ve taş işlemeciliğinin harmanlandığı gelinlikler, ince el işçiliğinin de en güzel örneği.

Yaklaşan düğün mevsimi nedeniyle Ravalpindi şehrindeki bu gelinlik atölyelerinde hummalı bir çalışma sürüyor. İlk olarak gelinliğin tülden yapılma kumaşı bir düzenekle gerdiriliyor. Daha sonra kumaş üzerine birbirinden değişik nakışlar, ustaları tarafından sabırla ve özenle işleniyor.

Nakışların tamamlanmasının ardından gelinlikler taş ve boncukla süsleniyor. Nakış ve taş işlemeciliği, gelinliğin yapım aşamasının en zor kısmı kabul ediliyor. Binlerce boncuk ve taş günler süren çalışmanın ardından gelinliğe ekleniyor. Üzerindeki taşlar nedeniyle bazı gelinliklerin ağırlığı 5 kiloyu buluyor.

Gelinliklerin kumaşları da Pakistan'da üretiliyor. Sabrın ve el emeğinin buluştuğu bu birbirinden özel gelinliklerin dikimi için bu atölyede aynı anda 15 usta çalışıyor. Maharetli ellerde hayat bulan gelinliğin eksiksiz ortaya çıkmasıysa hem sabır hem de dikkat gerektiriyor.

Atölyelerde dikilen gelinlikler, sahipleri ile buluşmak için dükkanlardaki yerini alıyor. Ravalpindi'deki gelinlikçi dükkanları da bugünlerde en yoğun günlerini yaşıyor. Hayatlarının en önemli gününde giyecekleri gelinlikleri seçmek için Pakistanlı gelinler bu pazara akın ediyor. Zira ülkede halen çoğunlukla geleneksel kültürün simgesi el yapımı gelinlikler tercih ediyor.

Pakistan'da gelinlikler kadar damatlıklar da dikkat çekiyor. Damatlıkların olmazsa olmaz parçalarını ise yöreye ait çarık ve damat şapkaları oluşturuyor. Ravalpindi'deki bu pazarda sergilenen el emeği göz nuru gelinlik ve damatlıklar; düğünlerin ve geleneğin simgesi olmaya devam ediyor.

 

 Mustafa Deveci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 11:25
YORUM EKLE

banner19

banner13