Tahran'ın simgesi Milad Kulesi (video)

İran’ın başkenti Tahran’da şehrin simgesi olan Milad Kulesi, ziyaretçilerine şehri kuşbakışı izleme imkânı veriyor. Kule ayrıca, 360 derece dönen restoranı ve sergileri ile bir sanat merkezi konumunda. Fatih Sabuhcu yazdı.

Tahran'ın simgesi Milad Kulesi (video)

 

 

İran’ın başkenti Tahran’ın simgesi konumunda bulunan Milad Kulesi, 435 metre yüksekli ile dünyanın en yüksek dördüncü gökdeleni.

2000'de yapımına başlanan Milad Kulesi 2007'de tamamlandı ve bir yıl sonra hizmete açıldı. Şehre gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği Milad Kulesi’ne asansörle neredeyse saniyeler içinde çıkılıyor. 435 metrelik yükseklikten görünen Elbruz Dağları’nın eteklerindeki Tahran manzarası ise eşsiz.

Hava kirliliği gözlenebiliyor

Milad Kulesi’nden, başkentin taşınması tartışmalarını gündeme getiren nedenlerden olan hava kirliliğini de gözlemlemek etmek mümkün.

Kule’de, 300 metre yüksekliğe sahip geniş bölümünde ise çeşitli sergilerin bulunduğu salonlar yer alıyor. Salonda farklı ülkelerdeki kulelerin minyatürleri ve tahran belediyesine hediye edilen eşyalar sergileniyor.

Milad Kulesi’nde bir de restoran bulunuyor. Tahran manzarasına hâkim olan restoran 360 derece dönüyor.

İran Uygarlığı’nın simgesi

Kule’de görevli bir İranlı, “302 metrede bulunuyoruz şu an. Yukarı baktığınız zaman 120 metrelik anteni görebilirsiniz. Bu salonun yukarısında başka bir kat da yok. Önümüzdeki eserde İran Uygarlığı gösteriliyor. Bu Yahyavi Hoca’nın eseri… Bu eserin 4 büyük 4 de küçük duvarı bulunuyor. Mesela bu küçük duvarda nar, üzüm zeytin gibi cennet meyvelerini görüyorsunuz.”

120 metrelik televizyon sinyali vericisi ile devasa bir anteni andıran Tahran Milad Kulesi’nin çevresinde bir de konser alanı bulunuyor. Kule’nin hemen yanında yapımına başlanan lüks otelin de yakın zamanda tamamlanması planlanılıyor.

 

 

Fatih Sabuhcu yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26