Tahran'ın iki simgesi Azadi Meydanı ve Kulesi (video)

Tahran, geniş caddeleri ve meydanlarıyla biliniyor. Kentin simgesi olan Azadi Meydanı'daki Azadi Kulesi İran mimarisinin çarpıcı örneklerinden. Müze olarak kullanılan kule, kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Tahran'ın iki simgesi Azadi Meydanı ve Kulesi (video)

İran'ın başkenti Tahran'ın en önemli meydanlarından biri Azadi yani özgürlük adını taşıyor. Kuzeyden güneye, doğudan batıya bağlanan yolların tam ortasında yer alan meydanın en önemli yapısı, Azadi Kulesi. Pers İmparatorluğu'nun 2500. kuruluş yıldönümü nedeniyle Şah Rıza Pehlevi tarafından 1971 yılında yaptırılan kule bugün başkentin sembollerinden biri.

Azadi Kulesi'nin mimarı Hüseyin Emaneti, İran mimarisinin özelliklerinden olan 4 kubbeli bir şekilden esinlenmiş. Kule dört kubbeli ve 4 odalı bir yapı. Bu kule İran mimarisinin simgesi durumunda. Önceki adı Şehyad olan kule, bugünkü adını devrimden sonra almış.

Şah döneminde farklı etkinlikler için kullanılan kulenin içi bugün müze olarak hizmet veriyor. İlk salonda sergilenen vazolarda geleneksel İran sanatının farklı örneklerini görmek mümkün. Sergilenen eserler arasında mermer, gümüş ve bakır üzerine yapılan işlemeler dikkat çekiyor. Kulenin altındaki bir diğer salon hat sanatına ayrılmış. Burada farklı sanatçılar tarafından yapılan seçkin hat tabloları sergileniyor.

Kültürel etkinlikler de yapılıyor

Kulede müzenin yanı sıra bazı konserler veya tiyatro gösterileri için kullanılan özel bir sinema salonu da bulunuyor. Ülkenin batısında Körfez kıyısındaki bölgelerden getirilen mermer ve taşlarla yapılan kulede, farklı amaçlara hizmet eden çok sayıda salon da var. Salonlar Şah döneminde yapıldığı şeklini muhafaza ediyor.

Yüksekliği 48 metreyi bulan kulenin içi dışındaki hareketlilikle zıtlık oluşturan bir sesizliğe sahip. Trafiğin yoğun olduğu Azadi Meydanı'nda bulunan kule, ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Bir sanat merkezi hizmeti veren Azadi Kulesi haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 16:04
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13