Tahran'ın antika merkezi Manuçehri Caddesi (video)

İran'ın başkenti Tahran'da antika severlerin uğrak yeri Manuçehri Caddesi. Buradaki antika dükkanlarında Avrupa'dan getirilen parçalar dikkat çekiyor. Bir zamanlar bambaşka topraklarda, farklı kişiler tarafından kullanılan antika eşyalar, bu caddedeki dükkanlarda yeni sahiplerini bekliyor.

Tahran'ın antika merkezi Manuçehri Caddesi (video)

İran'ın başkenti Tahran’ın merkezindeki Manuçehri Caddesi çok sayıda antikacıya ev sahipliği yapıyor. Burası eski eser toplayan İranlı koleksiyonerlerin yahut antika eşya meraklılarının uğrak adresi. Müdavimler kimi zaman alışveriş, kimi zamansa tarihte yolculuk yapmak için burayı ziyaret ediyor. Geçmişin kültürünü bugüne taşıyan Tahran’daki antikacılarda özellikle Fransa, İngiltere gibi batılı ülkelerden getirilmiş eşyalar dikkat çekiyor.

Tarihin adeta yaşatıldığı dükkanlardaki bu bütün eşyaların bir dönem başkaları tarafından kulanılması da her birine ayrı bir hikaye katıyor. Dükkanda bulunan vazo, sürahi ve bardak gibi eşyaların çoğu Fransız yapımı. Aralarında tarihi değeri çok yüksek eserler de var.

Antikacılarda her eşyanın bir hikayesi, bir geçmişi var. Ülkedeki devrim yıllarında yasaklanan müzik ve müzik aletleri de bir dönemin tanıklarından. Artık tarihi değeri olan devrim öncesinden kalan gramofonlar ilgi çekiyor.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

YORUM EKLE