banner17

Tahran'da reklamlara 10 günlük sanat arası (video)

İran, ülke turizmine katkı sağlamak için başlattığı Kent Genişliğinde Galeri adlı bir projeyle Tahran’ı açık hava müzesine çevirdi. Tüm bilboardlardaki reklamlar 10 günlüğüne kaldırıldı.

Tahran'da reklamlara 10 günlük sanat arası (video)

İran, ülke turizmine katkı amacıyla, önemli bir projeye imza attı. Başkent Tahran'daki reklam panoları, üst geçit ve köprüler 700 sanat eseri ile süslendi. “Kent Genişliğinde Galeri” isimli proje, İran'ın ünlü sanatçılarından Said Şehlapur tarafından hayata geçirildi. Belediye yetkilileri 10 gün boyunca, Tahran sokaklarında bütün panolardaki reklamlardan vazgeçti. Panolarının yarattığı görüntü kirliliği bir anda dünyada eşi benzeri olmayan bir müze haline getirildi.

Şehrin yeni görüntüsüyle ilgili bir Tahranlı şu şekilde konuştu: “Bu çok güzel ve yeni bir şey. Umarız daha geniş kapsamlı devam eder. Aslında halkımız yaşam şartları sebebiyle sanatı çok fazla düşünemiyor ve ilgilenemiyor. Ama bu şekilde yolda yürürken bile sanatın içinde, başka bir dünya da olabiliyorsunuz.”

Reklamlar gitti, sanat eserleri sergilendi

On gün boyunca banka, cep telefonu, elektrikli ev aletleri ve otomobil reklamlarının yerini alacak fotoğrafların yüzde 70'i yerli, yüzde 30'u yabancı eserlerden oluşuyor. Projenin, ülkelerin sanatına aşina olabilmek ve dünya ülkelerinin kültürlerini yakından tanımak adına önemli bir adım olduğunu söyleyen Tahranlı bir vatandaş, “Her toplumda sanat kültürün temel taşıdır. Dünyanın tanınmış müzelerinde korunan eserlerin fotoğraflarının yer aldığı panolara bakmak beni mutlu etti ve geliştirdi” diye konuştu.

Tahran sokaklarındaki Açık Hava Galeri Projesi, halkın da beğenisini kazandı. Projeyi çok başarılı bulduğunu söyleyen Tahranlı bir bayan “Şehir reklam panolarından kurtuldu. Sanat eserlerinin çoğunu ilk defa gördüğümü söyleyebilirim. Ama gerçekten sanat ile uğraşanlar için belki daha başka anlamları olabilir. Ben çok fazla sanat ile uğraşan biri değilim ancak bu etkinlik çok güzel” ifadelerini kullandı.

Şehirde galeriye gitme fırsatı bulamayan Tahranlılar için düşünülen bu projenin önümüzdeki yıllarda ülke geneline de yayılması hedefleniyor.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 10:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşegül
Ayşegül - 4 yıl Önce

Kaostan kozmoza... Darısı İstanbul'umuzun başına...

banner19

banner13

banner20