Tahran'da Kur'an-ı Kerim Fuarı (video)

Tahran'da Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında Kur’an-ı Kerim fuarı açıldı. El yazması Kur’an-ı Kerimlerin sergilendiği fuarda muhtelif faaliyetler de düzenlendi.

Tahran'da Kur'an-ı Kerim Fuarı (video)

İran'ın başkenti Tahran’da düzenlenen Kuran-ı Kerim fuarı başladı. Ramazan ayına özel olarak hayata geçirilen fuar iftara yakın saatlerde kapılarını açıyor ve gece geç saatlere kadar sürüyor. Farklı boyutlarda ve hatlarda Kuran-ı Kerimlerin yer aldığı fuarda, dini içerikli kitapları da görmek mümkün. Fuar İngilizce, Arapça gibi farklı dillerde kaleme alınan eserleri de buluşturuyor.

Ülke Medreseleri Halkla İlişkiler Müdürü Seyyid Hasan Tayyip Hüseyni etkinlik hakkında şu sözleri sarfetti: "Mübarek Ramazan ayında ibadetlerin Allah tarafından kabul edilmesini diliyorum. Burada değişik medreselerin ve medreselere bağlı kurumların çalışmalarını sergiliyoruz. Bu medreseler genellikle Şii mercilerin denetimi altında faaliyet gösteriyor. Ürünlerini ise değişik yollarla, kitap, telefon uygulamaları ve bilgisayar programları yolu ile halka ulaştırıyor."

Fuar alanının bir diğer hizmeti ise din adamlarının fetva masaları. Bu masalarda oturan din adamları, vatandaşların sorularını yanıtlıyor. Kuran-ı Kerim fuarında çocuklar da unutulmamış. Birçok stantda çocuklar için çizgi romanlar, yine dini motifli boya kitapları ya da puzzle gibi ürünler satışa sunuluyor. Ramazan’ın vazgeçilmezi Hacivat-Karagöz’ün bir benzerini de bu fuar alanında görmek mümkün. Bu da Türk ve İran halklarının kültürel yakınlığını gözler önüne seriyor. Tiyatro gösterileri ise fuarın bir diğer parçası. Sahnelenen oyunlar eski dönemlerden ancak bugünle harmanlanıyor.

Fuarda müzelik parçalar da sergileniyor. Özellikle el yazması Kur’an’ı Kerim’lerin sergilendiği standlar büyük ilgi görüyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yabancı ülkeler de, İran'daki Kur'an-ı Kerim fuarında kendi standlarıyla yer aldı.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 23 Haziran 2016 Perşembe 15:57 Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 16:02
banner25
YORUM EKLE

banner26