Tahran'da Hasan Aycın Sergisi (video)

Usta sanatçı Hasan Aycın'ın eserleri 'Sessizliğin Dili' ismiyle Tahran'da sergilendi. Aycın’ın sergideki eserleri insanın kimlik, beden, ruh ve toplum arasındaki ilişkilerini ele aldı. Sergide en dikkat çeken çalışmaysa, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde halkın tankları nasıl durdurduklarını anlatan eserdi.

Tahran'da Hasan Aycın Sergisi (video)

Şiirin resmini çizen adam olarak anılan usta kalem Hasan Aycın'ın eserleri, İran'da açılan bir sergiyle sanatseverlerle buluştu. Başkent Tahran'da açılışı gerçekleşen "Sessizliğin Dili" sergisinin ev sahibi Tahran Yunus Emre Enstitüsü'ydü.

Havza-i Hüneri Sanat Merkezi Sergi Salonu'nda düzenlenen açılışa, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Kültür Tanıtma Müşaviri Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Tahran Yunus Emre Enstitüsü Müdür Yrd. Doç. Dr. Turgay Şafak ve Havza-i Hüneri Sanat Merkezi Plastik Sanatlar Müdürü Murtaza Guderzi'nin yanı sıra çok sayıda İranlı sanatsever katıldı.

Hasan Aycın'ın insanın kimlik, beden, ruh ve toplum arasındaki ilişkilerini konu edindiği “Sessizliğin Dili” isimli sergisinde 70 eser bir araya getirildi. Serginin en dikkat çeken eseri, 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminde halkın tankları nasıl durdurduklarını anlatan eserdi.

Tahran Yunus Emre Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Turgay Şafak, hem serginin önemine hem de serginin en önemli eserine dikkat çekti. Türkiye Kültür Ateşesi Doç Dr. Nuri Şimşekler ise bu eserlerin raflar dolusu kitaplardan çok daha fazla anlam içerebileceğini söyledi.

Tahran’daki Havza-i Hüneri Sanat Merkezi'nde büyük ilgiyle karşılanan sergi 2 Ağustos Salı günü sona erdi.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:29 Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 10:29
banner25
YORUM EKLE

banner26