Tahran'da Güzel Bir Müze: İmam Ali Sanat Müzesi (video)

Tahran'da 16 yıl önce kapılarını açan bir müze İmam Ali Sanat Müzesi. Sergilerin de düzenlendiği sanat müzesinde, resim, heykel, hat ve minyatür örneklerini görmek mümkün.

Tahran'da Güzel Bir Müze: İmam Ali Sanat Müzesi (video)

İmam Ali Sanat Müzesi, Tahran'daki sanat müzeleri içinde ayrı bir öneme sahip. 2000 yılında inşa edilen müzenin özel olarak tasarlanan binası da bir sanat eseri değerinde. 3 katlı bir yapıya sahip olan bina dışardan bakıldığında tek katlı bir yapı gibi duruyor. Müze aynı zamanda İranlılar’ın son dönem sanat anlayışını da en iyi yansıtan müzeler arasında sayılıyor.

Müzenin giriş katı süreli sergilere ev sahipliği yapıyor. Resim, hat, heykel ve minyatür gibi çok sayıda sanat dalında verilen eserleri burada görmek mümkün. Müzenin ikinci katında dini motiflerin yoğunlukta olduğu bir sergi salonu bulunuyor. Salonda Hz. Ali’nin miladi takvime göre doğum günü olması dolayısıyla bir sergi tertip edilmiş. Hat yazılarının ağırlıkta olduğu sergide hemen her tablo içindeki "Ali" ismi dikkat çekiyor. Ebru ya da farklı bir sanatla süslenmiş eserler ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. El yazması nüshaların da yer aldığı sergi 20 gün daha sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Müzede daha çok dini sanatlar ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Çalışmalar özellikle Hz. Ali konulu oluyor. Zaman zaman genel program dışında bazı çalışmalar da müzede sergileniyor. Bazı yorumculara göre bu müzedeki eserler, gerçek mesajlar iletiyor. Yani sanatçısı ya da döneminin öneminden çok verdiği mesaj insanları etkiliyor. Eserlerin çoğu ise ziyaretçilerini kutsal ve manevi bir yolculuğa davet ediyor.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 25 Nisan 2016 Pazartesi 11:28 Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 11:28
banner25
YORUM EKLE

banner26